WorldPride dropper Nestlé-samarbejde efter hård kritik

Det vigtige budskab om diversitet og inklusion må ikke overskygges af en samarbejdspartner, lyder det fra Copenhagen 2021, der arrangerer WorldPride i København og Malmö i den her uge. Derfor vælger arrangøren at afbryde samarbejdet med Nestlé, som ellers skulle sponsorere weekendens festligheder.

Det er en række dårlige historier om Nestlés forretningsstil, der gør at medlemmer af LGBT+-miljøet ikke mener, at Copenhagen 2021 bør tage imod fødevaregigantens penge. Foto: olli0815/123RF.

10.08.2021

CSR.dk

”Jeg ser Nestlé som et af de værste firmaer i hele verden, når det kommer til etik, og derfor giver et samarbejde med WorldPride slet ikke mening med det, som det står for. Og jeg forstår slet ikke, at man indgår et samarbejde med dem, når man under WorldPride samtidig har en menneskerettighedskonference. Det passer overhovedet ikke ind, at Nestlé skulle være afsender på en menneskerettighedskonference”, udtaler DJ Andree Hoxfeldt, som takkede nej til at spille til WorldPride i København den kommende weekend netop på grund af samarbejdet med Nestlé, til DR.

Læs også: Otte tidligere børnearbejdere har lagt sag an mod nogle af verdens største chokoladeproducenter

Og han er ikke alene om sin kritik af samarbejdet med fødevaregiganten, der står bag alt fra KitKat til flaskevand og børnemad. En mur af kritik har mødt arrangøren af WorldPride, Copenhagen 2021, på sociale medier fra medlemmer af LGBT+-miljøet, hvilket har fået dem til at opsige samarbejdet.  

”Da vi nærmer os 11 dage med fantastiske og stærke begivenheder fokuseret på LGBTI+-inklusion, lighed og menneskerettigheder, skal vi opbygge begejstring – ikke gøre miljøet kede af det. Det vigtige budskab om diversitet og inklusion skal aldrig overskygges af et samarbejde, og derfor har Copenhagen 2021 og Nestlé afbrudt samarbejdet”, skriver de i en pressemeddelelse.

Manglende menneskerettigheder og miljøkrænkelser

Det er en række dårlige historier om Nestlés forretningsstil, der gør at medlemmer af LGBT+-miljøet ikke mener, at Copenhagen 2021 bør tage imod fødevaregigantens penge.

Det indebærer historier om både den oprindelige befolkning i Canada, der ikke kan skaffe nok vand, mens Nestlé pumper litervis af vand op af undergrunden til deres flaskevand, såvel som børnearbejde på kakaoplantager i Afrika.

Alle beskyldninger om miljøforurening, brud på menneskerettigheder og børnearbejde afvises af Nestlé. I stedet fortæller fødevareproducenten i en skriftlig kommentar til DR, at de fortsat vil arbejde med inklusion, diversitet og menneskerettigheder:

Læs også: Danske banker kritiseres for indirekte at støtte militæret i Myanmar

”Vores arbejde med diversitet og inklusion er en vigtig del af vores strategi som virksomhed, både internt og eksternt. Vi tror på, at dét at engagere sig med andre – inklusiv via sponsorater – er en god måde at demonstrere vores support, og lytte og lære fra andre”.

Men de gode intentioner er ikke nok for Nestlés kritikere. Mens nogle er glade for at have set handling fra Copenhagen 2021s side af, er andre uforstående overfor, hvor den hårde kritik overhovedet var nødvendig: ”Hvorfor indgik Copenhagen 2021 overhovedet en sponsoraftale med Nestlé i første omgang? Med en lille smule research ville de have fundet ud af, at det ville skabe seriøse problemer. Nu står LGBT+-miljøet tilbage og tænker over, hvad der egentligt er vigtigt for Copenhagen 2021”, skriver en på Facebook.

På programplakaten kan man dog igen se Andree Hoxfeldt under hans kunstnernavn Entree, når WorldPride løber af banen den 12.-22. august i København og Malmö.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.09.2026CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

24.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark