WEF-pris til Hollywoodstjerne: DiCaprio taler for grøn energi

Leonardo DiCaprio langede ud efter brugen af fossile brændstoffer i takketale, da World Economic Forum gav ham prestigefyldt pris. Sammen med skuespilleren blev blandt andre den danske kunstner Olafur Eliasson også hyldet.

Den schweiziske alpeby Davos er endnu engang rammen om World Economic Forums årlige topmøde. Foto: Flickr/floheinstein.

20.01.2016

CSR.dk

World Economic Forum (WEF) tyvstartede i går aftes sit årlige møde, nr. 46 i rækken, i Davos, Schweiz. WEF’s hovedmål er at forbedre verdens tilstand og hvert år uddeles prisen ’Crystal Awards’ til kunstnere, der bidrager til dette. I år gik prisenerne til skuespilleren Leonardo DiCaprio, rapperen Will.i.am, den kinesiske skuespillerinde Yao Chen og den dansk-islandske kunstner Olafur Eliasson. Det skriver TV2.

Læs også: Danmark vinder international grøn pris

Fossile brændstoffer skal blive i jorden
Olafur Eliasson fokuserede på kunst og kultur i sin takketale. Og så præsenterede han sin nye mobiltelefonoplader, der kører på solenergi. Den er på mange måder en videreudvikling af et hans tidligere projekter, solcellelampen Little Sun, som han i øvrigt havde om halsen under sin tale. Begge er i høj grad målrettet områder på Jorden, hvor elektricitet er svært eller slet ikke tilgængeligt.

Musikeren Will.i.am fortalte om vigtigheden i at hjælpe og inspirere udsatte børn og unge til at blive verdens ledere og løse verdens problemer – og på den måde skabe en positiv udvikling i ghettoer og socialt belastede områder. Noget han selv arbejder og kæmper for i sin fond.

Afslutningsvis kom DiCaprio på scenen. Ligesom de andre modtagere af den prestigefyldte pris, arbejder han for at forbedre verden med sine evner, penge og sin stemme. I sin takketale fokuserede han på verdens klimaproblemer – og tonen var skarp.

Den filmaktuelle skuespiller lagde ud med at referere til præsident Obama, der for nylig udtalte, at de der fortsat vil benægte de videnskabelige beviser på klimaændringer, vil stå alene og samtidig lide økonomiske tab.  

DiCaprio understregede endvidere, at planeten kun kan reddes ved at stoppe al brug af fossile brændstoffer. ”Leave it in the ground where it belongs”, sagde han.

Derudover kom Leonardo DiCaprio ind på vigtigheden af divestment - en bevægelse, der arbejder på at dirigere investeringer væk fra ”sorte” energikilder som kul, olie og gas og i stedet over mod vedvarende, grønne energikilder som eksempelvis vindkraft. Han nævnte blandt andre Bill Gates som én, der er involveret i divestment og med ordene ”I ask you to join them” opfordrede DiCaprio verden til at stå sammen.

Hør alle takketalerne her.

Læs også: Billioner på vej væk fra kulinvesteringer

Den fjerde industrielle revolution
Mødet i Davos løber af stablen fra den 20. til den 23. januar og har i år temaet ’Den fjerde industrielle revolution’. Cirka 2500 toppolitikere og økonomer deltager i mødet, heriblandt mere end 40 stats- og regeringschefer, blandt andre FN’s generalsekretær, Ban Ki-moon, den britiske premierminister, David Cameron, og USA’s vicepræsident, Joe Biden.

Fra Danmark deltager erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen (V) samt en række virksomheder, heriblandt Mærsk, Danske Bank, Dong, Novo Nordisk og Vestas.  

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

21.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams