Volkswagen indrømmer snyd i amerikanske CO2-test

Den tyske bilgigant Volkswagen har indrømmet længere tids systematisk snyd i CO2-udledningstest i USA. Konsekvensen kan være bøder i milliardklassen og mulig retsforfølgelse.

Dieselversionen af den populære Beetle er blandt de biler, Volkswagen har indrømmet at have snydt med i de amerikanske CO2-test. Foto: Volkswagen AG.

21.09.2015

CSR.dk

Det er en af klassens helt tunge drenge, der har indrømmet at have fusket sig til bedre karakterer. Tyske Volkswagen er blandt verdens tre største bilproducenter, og så meget desto større er den skandale, koncernen er nu blevet kastet ud, skriver Bloomberg Business.

Læs også: Toyota har godt gang i salget af hybridbiler

Bilmastodonten fra Wolfsburg har således indrømmet af den gennem længere tid (op til seks år) systematisk har snydt CO2-udledningstest i USA, hvor man har udstyret sine dieselbiler, bl.a. de meget populære Beetle- og Golfmodeller samt Audimodellen A3, med software, der sørger for, at bilens fulde, forureningsbegrænsende teknik kun er slået til under officielle test.

Under normal kørsel, hvor teknikken er inaktiv, vil bilerne ifølge det amerikanske miljøbeskyttelsesagentur, Environmental Protection Agency (EPA), forurene 10 til 40 gange så meget, som loven tillader. Med antiforureningsanordningen slået til, ville de forskellige Folkevogne ikke kunne køre nær så langt på literen, som VW har lovet.

EPA, der kalder teknologien et ”defeat device” (en ”manipulationsenhed”), kalder det en overtrædelse af den amerikanske Clean Air Act og siger, at VW kan blive retsforfulgt at Justitsministeriet. EPA selv kan give virksomheden bøder på op til $37.500 pr. bil og med omkring 480.000 vogne omfattet af snydet, kan den samlede regning ende på hele $18 mia. (godt 117 mia. danske kroner).

Læs også: Mere kontrol med skibsforurening

”Personligt er jeg dybt ked af, at vi har krænket vore kunders og offentlighedens tillid,” siger bestyrelsesformand hos Volkswagen, Martin Winterkorn, i en erklæring, og tilføjede at koncernen vil iværksætte en ekstern undersøgelse af sagen.

Volkswagen er allerede blevet straffet af aktionærerne på børsen i Frankfurt, hvor virksomhedens aktiekurs i fredags faldt 3,2 procent, et fald, der må forventes at fortsætte i næste uge.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby