Volkswagen indrømmer snyd i amerikanske CO2-test

Den tyske bilgigant Volkswagen har indrømmet længere tids systematisk snyd i CO2-udledningstest i USA. Konsekvensen kan være bøder i milliardklassen og mulig retsforfølgelse.

Dieselversionen af den populære Beetle er blandt de biler, Volkswagen har indrømmet at have snydt med i de amerikanske CO2-test. Foto: Volkswagen AG.

21.09.2015

CSR.dk

Det er en af klassens helt tunge drenge, der har indrømmet at have fusket sig til bedre karakterer. Tyske Volkswagen er blandt verdens tre største bilproducenter, og så meget desto større er den skandale, koncernen er nu blevet kastet ud, skriver Bloomberg Business.

Læs også: Toyota har godt gang i salget af hybridbiler

Bilmastodonten fra Wolfsburg har således indrømmet af den gennem længere tid (op til seks år) systematisk har snydt CO2-udledningstest i USA, hvor man har udstyret sine dieselbiler, bl.a. de meget populære Beetle- og Golfmodeller samt Audimodellen A3, med software, der sørger for, at bilens fulde, forureningsbegrænsende teknik kun er slået til under officielle test.

Under normal kørsel, hvor teknikken er inaktiv, vil bilerne ifølge det amerikanske miljøbeskyttelsesagentur, Environmental Protection Agency (EPA), forurene 10 til 40 gange så meget, som loven tillader. Med antiforureningsanordningen slået til, ville de forskellige Folkevogne ikke kunne køre nær så langt på literen, som VW har lovet.

EPA, der kalder teknologien et ”defeat device” (en ”manipulationsenhed”), kalder det en overtrædelse af den amerikanske Clean Air Act og siger, at VW kan blive retsforfulgt at Justitsministeriet. EPA selv kan give virksomheden bøder på op til $37.500 pr. bil og med omkring 480.000 vogne omfattet af snydet, kan den samlede regning ende på hele $18 mia. (godt 117 mia. danske kroner).

Læs også: Mere kontrol med skibsforurening

”Personligt er jeg dybt ked af, at vi har krænket vore kunders og offentlighedens tillid,” siger bestyrelsesformand hos Volkswagen, Martin Winterkorn, i en erklæring, og tilføjede at koncernen vil iværksætte en ekstern undersøgelse af sagen.

Volkswagen er allerede blevet straffet af aktionærerne på børsen i Frankfurt, hvor virksomhedens aktiekurs i fredags faldt 3,2 procent, et fald, der må forventes at fortsætte i næste uge.

-AK

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

10.02.2026CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hvilke kompetencer kræver robuste forsyningskæder?

Få indsigt i fremtidens kompetencebehov i supply chain management og hvordan du kan styrke din rolle og karriere.

Dato

06.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online.

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark