Vismænd om dansk CO2-reduktion: Landbruget må til lommerne

Den danske CO2-udledning skal reduceres med 39 procent frem mod 2030, og det kræver en afgift på landbrugets udledning af drivhusgasser, lyder vurderingen fra Det Økonomiske Råd i en ny rapport. Landbrug & Fødevarer er lodret uenige.

Det er billigere at reducere CO2 i landbruget end hos bilisterne, konkluderer de økonomiske vismænd i ny rapport..

28.02.2018

CSR.dk

Danmark skal reducere udledningen af drivhusgasser fra ikke-kvotesektoren med 39 procent frem mod 2030, og hvis det skal lykkes, så skal landbruget betale en afgift for deres CO2-udslip.

Læs også: Fremtidens konkurrence i landbrug og fødevarer defineres nu

Sådan lyder en af de centrale vurderinger i årets rapport fra Det Miljøøkonomiske Råds formandskab, der indeholder analyser af dansk klimapolitik med fokus på udviklingen frem mod 2030.

”Danmark kan høste en samfundsøkonomisk gevinst ved at leve op til sine EU-forpligtelser for reduktioner i ikke-kvotesektoren, hvis vi sikrer, at det er de rigtige sektorer, der bidrager”, lyder det fra Lars Gårn Hansen, der er miljøøkonomisk vismand.

Afgift på landbrugets udledning af drivhusgasser
Rapportens analyser viser blandt andet, at de samfundsøkonomiske omkostninger ved at reducere drivhusgasser fra landbruget er relativt lave, hvorfor rådet vil have landbruget til lommerne.

”Vi anbefaler, at der lægges en afgift på landbrugets udledning af drivhusgasser. Vores beregninger viser, at landbruget skal yde et bidrag, hvis reduktionsmålet i ikke-kvotesektoren skal nås billigst muligt”, lyder det fra Lars Gårn Hansen.

Hos Landbrug & Fødevarer er man imidlertid 'lodret uenig' i rådets vurdering og mener, at en væsentlig del af den danske landbrugsproduktion i stedet vil flytte til lande, der er mindre klimaeffektive:

”Der er flere ting, vismændene slet ikke har taget højde for i deres rapport. For eksempel er det helt skævt, at de ikke ser på den værdi, landbruget skaber på mejerier og slagterier, når de siger, at der er en økonomisk gevinst ved at pålægge dansk landbrugsproduktion en CO2-afgift”, siger formand for Landbrug & Fødevarer, Martin Merrild.

Landbrug & Fødevarer: Beregninger er ikke korrekte
Ifølge vismændene er der en række sidegevinster knyttet til en reduktion i landbruget; reduceret udledning af kvælstof i forhold til at opnå EU’s vandrammedirektiv om god økologisk tilstand, og sundhedseffekter fra en reduceret udledning af ammoniak.

Men hos Landbrug & Fødevarer mener man ikke, at vismandsrapportens beregninger er korrekte. De har nemlig ikke taget højde for omkostningerne i de afledte sektorer, herunder slagterier og mejerier. For hver krones indkomst, der skabes i landbruget, skabes der ifølge L&F 2,5 kroner i den resterende økonomi:

”Det er helt afgørende, at de afledte effekter i den resterende økonomi regnes med. Ellers får du ikke et retvisende billede af de samfundsøkonomiske omkostninger, der er forbundet ved at lægge afgifter på dansk landbrugsproduktion”, siger Martin Merrild.

Læs også: Walmart vil reducere drivhusgasser i sin forsyningskæde

Han efterlyser samtidig globale initiativer og løsninger, hvis man på længere sigt skal kunne producere mere med mindre.

”Vi arbejder hele tiden på at blive bedre og på at producere mere med mindre. Det er dog et langsigtet arbejde. For at komme videre har vi brug for mere viden om nye klimaværktøjer og teknologier, og til det ønsker vi flere forsknings- og udviklingsmidler”.

- EL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

26.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

KLS PurePrint A/S
Event
Få adgang til den nyeste emballageviden

Vær blandt de første til at få den nye Hvidbog om cirkulær emballage, og få adgang den mest opdaterede viden om producentansvar, PPWR og emballagematerialer

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Industriens Hus, København

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.