Virksomhederne glemmer miljøparametre som vand og affald i deres iver efter at reducere CO2

En ny undersøgelse viser, hvorvidt virksomhederne formår at skabe større økonomisk vækst, uden at den miljømæssige belastning stiger tilsvarende hurtigt. Her er konklusionen tydelig: Mange virksomheder fokuserer ensidigt på CO2.

03.03.2022

CSR.dk

En ny undersøgelse beskriver koblingen mellem fem forskellige miljøparametre (ressourceforbrug, vandforbrug, energiforbrug, affaldsgenerering og CO2-udledning) og den økonomiske vækst i produktionsvirksomheder. Med andre ord hvorvidt virksomhederne formår at skabe større økonomisk vækst, uden at den miljømæssige belastning stiger tilsvarende hurtigt.

Undersøgelsen er foretaget med data fra Danmarks Statistik, mens udregningerne er lavet af Akademiet for de Tekniske Videnskaber (ATV). Industriens Fond står ligeledes bag undersøgelsen.

Læs også: Klimamål er blevet et konkurrenceparameter for advokater

Rapporten viser, at det kun er energiforbrug og CO2-udledning de danske industrivirksomheder i dag kan afholde fra at stige, når der er økonomisk vækst. Det får Thomas Hofman-Bang, administrerende direktør i Industriens Fond til at hejse det røde flag:

“Fokus har i mange år været på CO2 og energi. Det skal naturligvis fortsætte, men vi skal også begynde at fokusere på bæredygtighed i bredere forstand. De andre perspektiver er stadig ikke i fokus. Det er uholdbart, og det skal der sættes en stopper for. Det er vigtigt at brede fokus ud, og det er kun blevet endnu vigtigere, fordi der er gået årtier uden fokus på de områder. Det handler også om konkurrenceevne, der skal sikres. Lige nu oplever virksomhederne, at CO2-reduktioner bliver efterspurgt af kunderne. Det drives af kundernes rapporteringskrav og de store virksomheders egne mål om nulemission.Fremover risikerer de danske virksomheder at blive fravalgt – også på andre parametre end CO2. Med den megatrend, der er omkring bæredygtighed i dag, vil kravene også sprede sig til andet end CO2. Hvis vi kan skubbe på, så danske virksomheder kommer foran, er der arbejdspladser og vækst i dette her," siger han.

Også i konsulentverdenen kan man nikke genkendende til problematikken. Sven Beyersdorff, der er administrerende partner i rådgivningsvirksomheden Nordic Sustainability oplever en tydelig tendens til at virksomhederne fokuserer på CO2-reduktion og i mindre omfang de andre områder, som undersøgelsen har lavet beregninger på. Han peger desuden på biodiversitet som værende et af de mest presserende emner at arbejde med for virksomhederne - et emne han finder yderst mangelfuldt i undersøgelsen.

“På biodiversitetsområdet gør virksomhederne i dag ikke nær så meget som de kunne, og det bliver en helt afgørende krise at adressere de kommende år,” siger afslutter han.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn