Virksomhederne glemmer miljøparametre som vand og affald i deres iver efter at reducere CO2

En ny undersøgelse viser, hvorvidt virksomhederne formår at skabe større økonomisk vækst, uden at den miljømæssige belastning stiger tilsvarende hurtigt. Her er konklusionen tydelig: Mange virksomheder fokuserer ensidigt på CO2.

03.03.2022

CSR.dk

En ny undersøgelse beskriver koblingen mellem fem forskellige miljøparametre (ressourceforbrug, vandforbrug, energiforbrug, affaldsgenerering og CO2-udledning) og den økonomiske vækst i produktionsvirksomheder. Med andre ord hvorvidt virksomhederne formår at skabe større økonomisk vækst, uden at den miljømæssige belastning stiger tilsvarende hurtigt.

Undersøgelsen er foretaget med data fra Danmarks Statistik, mens udregningerne er lavet af Akademiet for de Tekniske Videnskaber (ATV). Industriens Fond står ligeledes bag undersøgelsen.

Læs også: Klimamål er blevet et konkurrenceparameter for advokater

Rapporten viser, at det kun er energiforbrug og CO2-udledning de danske industrivirksomheder i dag kan afholde fra at stige, når der er økonomisk vækst. Det får Thomas Hofman-Bang, administrerende direktør i Industriens Fond til at hejse det røde flag:

“Fokus har i mange år været på CO2 og energi. Det skal naturligvis fortsætte, men vi skal også begynde at fokusere på bæredygtighed i bredere forstand. De andre perspektiver er stadig ikke i fokus. Det er uholdbart, og det skal der sættes en stopper for. Det er vigtigt at brede fokus ud, og det er kun blevet endnu vigtigere, fordi der er gået årtier uden fokus på de områder. Det handler også om konkurrenceevne, der skal sikres. Lige nu oplever virksomhederne, at CO2-reduktioner bliver efterspurgt af kunderne. Det drives af kundernes rapporteringskrav og de store virksomheders egne mål om nulemission.Fremover risikerer de danske virksomheder at blive fravalgt – også på andre parametre end CO2. Med den megatrend, der er omkring bæredygtighed i dag, vil kravene også sprede sig til andet end CO2. Hvis vi kan skubbe på, så danske virksomheder kommer foran, er der arbejdspladser og vækst i dette her," siger han.

Også i konsulentverdenen kan man nikke genkendende til problematikken. Sven Beyersdorff, der er administrerende partner i rådgivningsvirksomheden Nordic Sustainability oplever en tydelig tendens til at virksomhederne fokuserer på CO2-reduktion og i mindre omfang de andre områder, som undersøgelsen har lavet beregninger på. Han peger desuden på biodiversitet som værende et af de mest presserende emner at arbejde med for virksomhederne - et emne han finder yderst mangelfuldt i undersøgelsen.

“På biodiversitetsområdet gør virksomhederne i dag ikke nær så meget som de kunne, og det bliver en helt afgørende krise at adressere de kommende år,” siger afslutter han.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

18.05.2026CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus