Virksomheder undgår straf for manglende ligestilling

Mange virksomheder forsømmer deres forpligtelse til at lave en politik for, hvordan flere kvinder kommer til at sidde på topposterne. Alligevel straffes virksomhederne ikke.

Både politikker og mål for kvinder i ledelse halter hos virksomhederne. .

03.05.2016

CSR.dk

Store danske virksomheder er gennem lovgivningen forpligtiget til at udforme måltal og en politik for, hvordan de får flere kvinder på de øverste ledelsesniveauer. Alligevel har 21 procent af de største virksomheder ikke opsat måltal, mens 49 procent ikke har udformet en politik på området. Det viser en analyse fra Institut for Menneskerettigheder (IMR), skriver magisterbladet.dk.

Læs også: Flere og flere kvinder får chefstillinger i statens departementer

Ifølge lovgivningen er der mulighed for at sanktionere disse virksomheder med en bødestraf. Men Erhvervsstyrelsen, der har bemyndigelse til at udskrive bøder, har endnu ikke straffet en eneste virksomhed til trods for, at loven trådte i kraft i 2013.

”Der er endnu ikke givet bøder til de virksomheder, der ikke har overholdt reglerne, men styrelsen har tidligere givet påbud om at give de pågældende manglende oplysninger", skriver kontorchef i Erhvervsstyrelsen Camilla Hesselby til Magisterbladet.

I hendes skriftlige svar til Magisterbladet skriver hun desuden, at styrelsen har lagt vægt på at give virksomhederne tilstrækkelig tid til at tilpasse sig til de nye forpligtelser, som følger med loven fra 2013. 

Benchmarking er vejen frem
IMR’s teamleder Ask Hesby Krogh mener heller ikke, at det er selve ordlyden i lovgivningen, der er problemet. Det er implementeringen af den, der halter.

Derfor forslår IMR, at loven fremover bliver understøttet med en benchmarking, hvor det offentliggøres, hvordan den enkelte virksomhed efterlever måltal og politik på området. Her er håbet nemlig, at det kan få flere virksomheder til at øge indsatsten for at rekruttere kvinder til deres topposter.

Læs også: Det halter stadig med ligestilling i Danmark

IMR har fremlagt ideen om benchmarking for Ligestillingsudvalget, og meldingen fra udvalgets næstformand, Yildiz Akdogan (S) , er, at benchmarking er en rigtig interessant idé.

Formålet med 'Loven om fremme af ligelig kønsmæssig fordeling i statslige institutioner og private virksomheder' er, som lovens navn antyder, at sikre en mere ligelig fordeling af kvinder i private og offentlige virksomheders ledelse og bestyrelse. 

-SSM

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.02.2026CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

13.02.2026CSR.dk

12.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Henriette får mennesker til at lykkes – på jobbet og i livet

12.02.2026CSR.dk

Nye tal: Social dumping fylder fortsat massivt i byggeriet

12.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

11.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WORKSHOP: Bliv en mester i SCADA IGSS ved vores grundlæggende konfigurationskursus

11.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WORKSHOP: Bliv en mester i SCADA IGSS ved vores grundlæggende konfigurationskursus

10.02.2026CSR.dk

Nike undersøges for mulig diskrimination af hvide medarbejdere i USA

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.