Virksomheder til EU: I skal fortsat være klimafrontløbere

Ikea, Philips og Unilever er blandt de virksomheder, der står bag et åbent brev til miljø-, klima- og energiministre i EU. I brevet understreger virksomhederne vigtigheden af, at Europa fortsat går forrest, når det handler om at udvikle og satse på fremtidens grønne løsninger.

Indien er løbet fra EU, når det kommer til at investere i solenergi, skriver de store virksomheder i det åbne brev. Foto: Brahma Kunmaris/flickr. .

20.06.2017

CSR.dk

EU har gået forrest i klimakampen og bærer en stor del af ansvaret for, at Paris-aftalen gik igennem. Men nu er det på tide, at unionen også viser, at den vil handle på ambitionen.

Sådan skriver blandt andre Ikea, Novo Nordisk, Philips og Unilever i et åbent brev til EU’s miljø-, klima- og energiministre.

I alt 22 virksomheder er gået sammen for at kalde EU til handling og understrege vigtigheden at, at Europa fortsat går forrest med innovative og bæredygtige tiltag. Både grundet klimaforandringerne og miljøet, men også for at sikre økonomisk vækst og jobmuligheder.

Læs også: Volkswagen indgår elbil-samarbejde i Kina

I brevet peger virksomhederne på andre store økonomier, der forpligter sig til ambitiøse tiltag og omstillingsmodeller:

”I de seneste år har Kinas investeringer i energiformer med et lavt kulstofudslip både tangeret og overgået Europas, mens Indien har forpligtiget sig til en revolutionerende omstilling til solenergi. Begge lande har også høje ambitioner for elbiler – Indien overvejer at stile efter 100 procent elektricitet i 2030. Europæiske industrier er nødt til at tilpasse sig denne lavemissionsfremtid for at overleve”, står der blandt andet i brevet.

Læs også: Indien vil følge konkret plan for at nå ambitiøst mål for solenergi

Ud over de førnævnte virksomheder står Acciona, Anglian Water Group, Covestro, DSM, Ecover, EDF, E.ON, Ferrovial, Iberdrola, IIGCC, Interface, Interserve, Mirova, Sappi, Schneider Electric, Skanska, Stora Enso og Thames Water som afsendere på brevet.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J