Virksomheder får et skub i retning af vedvarende energi

På temadag 27. november kan virksomheder få mere at vide om den nye tilskudsordning, der skal hjælpe virksomheder med at konverterer procesenergi fra fossilt brændsel til vedvarende energi eller fjernvarme.

22.11.2013

CSR.dk

Virksomheder kan nu med hjælp fra en tilskudsordning skifte det fossile brændsel ud med vedvarende energi. Tilskudsordningen er en opfølgning på energiaftalen fra foråret 2012 og trådte i kraft 1. juli 2013.

Der er i alt afsat 3,75 milliarder kroner som fordelt over en periode fra 2013 til 2020 har til formål at yde støtte til virksomheder, der vil udskifte deres energiforsyningsanlæg og konvertere til vedvarende energikilder eller tilslutte til fjernvarme og samtidigt energieffektivisere produktionsprocesser.

Læs også: Københavns Lufthavne: CSR-strategi kræver samarbejde med 700 virksomheder

Den aktuelle interesse for energioptimering af processer og konvertering til vedvarende energi eller fjernvarme er blandt andet baseret på regeringens og folketingets mål om, at forbruget af fossile brændsler skal reduceres med 25 procent fra 2010 til 2020.

Målet er en del af det langsigtede mål om, at energiforsyningen til industrien i 2035 skal være 100 procent baseret på vedvarende energi.

Temadag rådgiver og informerer
På en temadag 27. november på Teknologisk Institut belyses en række af tilskudsordningens muligheder og udfordringer samt hvem, der kan søge støtte og til hvad.

Udover en generel introduktion til ordningen af Energistyrelsen byder dagen på energiselskabets, rådgiverens og den industrielle slutbrugers synspunkter og erfaringer med konvertering til VE-teknologier og de forskellige støttemuligheder til energibesparelser.

Læs også: Kommuner har stort energisparepotentiale

Herudover introduceres de forskellige VE-teknologiers anvendelsesmuligheder til procesformål samt mulighederne ved at gentænke produktionsprocesser i forhold til minimering af energiforbruget.

Temadagen holdes på Teknologisk Institut 27. november 2013 i Aarhus og 3. december 2013 i Taastrup. Læs mere her.

-MH

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København