Videnskab præger de fem innovative vindere af H&M Foundation's 2022 'Global Change Award'

Biomimicry, kunstig intelligens og regenerativt landbrug er nogle af de ord, der beskriver de fem vindere af H&M Foundations 2022 'Global Change Award'.

08.04.2022

CSR.dk

"Vi finder og støtter de geniale hjerner, der gør det umulige muligt". Sådan beskriver H&M Foundation tanken bag deres årlige 'Global Change Award', hvor der netop er blevet udnævnt fem vindere. Prisen gives til innovative start-ups, der alle bygger på tankegangen om at gå fra en lineær til en cirkulær modeindustri.

Virksomheden Rubi, en af de fem vindere, står med et banebrydende produkt, der kan omdanne CO2 til tekstil. Ved hjælp af 'biomibicry' metoden, hvor man efterligner nogle af naturens mange unikke egenskaber, har de to Rubi-stiftere fundet en metode til at lave viskose ud af CO2. Metoden går kort fortalt ud på at efterligne den måde træet opfanger CO2 på, som træet derefter bruger som byggesten i blade og grene.

Rubi opfanger CO2 i en bioreaktor, hvor stabiliserede enzymer omdanner den usynlige gas til lange og snorlige - dog mikroskopiske - byggesten.

Byggestene der kaldes polymerer, er præcis det samme råmateriale, der bruges i dag til fremstilling af viskose, lyocell og andre cellulosefibre af træmasse.
På den måde kan Rubi spinde viskosegarn uden at skulle fælde et eneste træ.

Læs også: BESTSELLER investerer i ny bæredygtighedspioner

Hos virksomheden Saltyco har man opdaget et CO2-positivt alternativ til gåsedun, der er lavet af planter, der heler beskadiget land. De rige vådområder er de mest effektive CO2-opsamlere på jorden, men enorme mængder af dem er blevet drænet og forvandlet til landbrugsjord, hvilket får dem til at frigive enorme mængder CO2 i stedet for at lagre det.

Saltyco bruger regenerativt landbrug, hvilket betyder, at det genvæder og genopdyrker oprindelig vegetation, der heler jorden, så den igen kan lagre CO2. Saltyco har fundet ud af, at disse planter kan bruges som fyld i jakker, som et alternativ til dun. Det færdige fyldstof minder i struktur om dun med naturligt voksagtige fibre, hvilket giver den samme isolering, er vandafvisende og fyldige egenskaber som dets syntetiske og dyrebaserede modstykker.

BIORESTORE er et innovativt vaske-produkt bestående af enzymer og mineraler, som man putter i vaskemaskinen sammen med sit yndlingstøj. Det sker en biokemisk proces, der fjerner fnuller fra tøjet, opfrisker farverne i tøjet og opstrammer garnerne brugt i tøjet, hvilket gør tøjets overflade blød og glat igen. På den måde kan man forlænge livet på sit yndlingstøj, der måske har mistet form og farve.

Det lyder næste for godt til at være sandt. "Det er ikke magi. Det er videnskab", udtaler teamet bag BIORESTORE.

Bag virksomheden Wadhwani AI er en mission om at gøre livet lettere for bomuldsbønderne. AI teknologi hjælper bønderne med at vurdere hvilken type insektmiddel de skal bruge og hvornår det skal påføres. Tidlige beregninger har vist at teknologien resulterer i en reduktion på 25 procent i brugen af insektmidler og en øget indkomsten for landmændene.

Den sidste af de fem vindere er virksomheden Re:lastane, der har fundet en metode til at skille polyester og elastan fra hinanden, så de kan genanvendes til nye tekstiler. Elastan-fibrene kommer ubeskadiet ud efter seperations-processen fra polyesteren. 

Se de fem flotte videoer, der opsummerer ideen bag hver enkelt af de fem vindere.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online