Videnskab præger de fem innovative vindere af H&M Foundation's 2022 'Global Change Award'

Biomimicry, kunstig intelligens og regenerativt landbrug er nogle af de ord, der beskriver de fem vindere af H&M Foundations 2022 'Global Change Award'.

08.04.2022

CSR.dk

"Vi finder og støtter de geniale hjerner, der gør det umulige muligt". Sådan beskriver H&M Foundation tanken bag deres årlige 'Global Change Award', hvor der netop er blevet udnævnt fem vindere. Prisen gives til innovative start-ups, der alle bygger på tankegangen om at gå fra en lineær til en cirkulær modeindustri.

Virksomheden Rubi, en af de fem vindere, står med et banebrydende produkt, der kan omdanne CO2 til tekstil. Ved hjælp af 'biomibicry' metoden, hvor man efterligner nogle af naturens mange unikke egenskaber, har de to Rubi-stiftere fundet en metode til at lave viskose ud af CO2. Metoden går kort fortalt ud på at efterligne den måde træet opfanger CO2 på, som træet derefter bruger som byggesten i blade og grene.

Rubi opfanger CO2 i en bioreaktor, hvor stabiliserede enzymer omdanner den usynlige gas til lange og snorlige - dog mikroskopiske - byggesten.

Byggestene der kaldes polymerer, er præcis det samme råmateriale, der bruges i dag til fremstilling af viskose, lyocell og andre cellulosefibre af træmasse.
På den måde kan Rubi spinde viskosegarn uden at skulle fælde et eneste træ.

Læs også: BESTSELLER investerer i ny bæredygtighedspioner

Hos virksomheden Saltyco har man opdaget et CO2-positivt alternativ til gåsedun, der er lavet af planter, der heler beskadiget land. De rige vådområder er de mest effektive CO2-opsamlere på jorden, men enorme mængder af dem er blevet drænet og forvandlet til landbrugsjord, hvilket får dem til at frigive enorme mængder CO2 i stedet for at lagre det.

Saltyco bruger regenerativt landbrug, hvilket betyder, at det genvæder og genopdyrker oprindelig vegetation, der heler jorden, så den igen kan lagre CO2. Saltyco har fundet ud af, at disse planter kan bruges som fyld i jakker, som et alternativ til dun. Det færdige fyldstof minder i struktur om dun med naturligt voksagtige fibre, hvilket giver den samme isolering, er vandafvisende og fyldige egenskaber som dets syntetiske og dyrebaserede modstykker.

BIORESTORE er et innovativt vaske-produkt bestående af enzymer og mineraler, som man putter i vaskemaskinen sammen med sit yndlingstøj. Det sker en biokemisk proces, der fjerner fnuller fra tøjet, opfrisker farverne i tøjet og opstrammer garnerne brugt i tøjet, hvilket gør tøjets overflade blød og glat igen. På den måde kan man forlænge livet på sit yndlingstøj, der måske har mistet form og farve.

Det lyder næste for godt til at være sandt. "Det er ikke magi. Det er videnskab", udtaler teamet bag BIORESTORE.

Bag virksomheden Wadhwani AI er en mission om at gøre livet lettere for bomuldsbønderne. AI teknologi hjælper bønderne med at vurdere hvilken type insektmiddel de skal bruge og hvornår det skal påføres. Tidlige beregninger har vist at teknologien resulterer i en reduktion på 25 procent i brugen af insektmidler og en øget indkomsten for landmændene.

Den sidste af de fem vindere er virksomheden Re:lastane, der har fundet en metode til at skille polyester og elastan fra hinanden, så de kan genanvendes til nye tekstiler. Elastan-fibrene kommer ubeskadiet ud efter seperations-processen fra polyesteren. 

Se de fem flotte videoer, der opsummerer ideen bag hver enkelt af de fem vindere.

- MTN

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00