Verdens kulforbrug tager historisk dyk

I mere end 200 år har kul været verdens foretrukne elektricitetskilde. Men i 2019 så man den hidtil største nedgang i det globale kulforbrug.

Selvom der er set det største dyk i det globale kulforbrug nogensinde, kan det blive udfordrende at mindske forbruget yderligere..

13.01.2020

CSR.dk

Kul har siden den industrielle revolution været verdens primære og vigtigste kilde til elektricitet. 38 procent af verdens strøm kommer i dag fra kulkraft. Det skriver verdensbedstenyheder.dk

I 2019 faldt anvendelsen af kul imidlertid med omkring 2,5 til 3 procent. Et dyk, der er det største nogensinde og svarer til det samlede kulforbrug fra Storbritannien, Spanien og Tyskland. Det viser tal fra Det Internationale Energiagentur, IEA, og en analyse fra tre internationale klima- og energiorganisationer.

Faldet i verdens kulafbrænding skyldes en kombination af flere udviklinger. Store kulforbrugere som Indien og Kina har haft en stagnering i energibehovet, samtidig med, at Europa og USA har skåret mærkbart ned på deres forbrug og erstattet det med vedvarende energi, naturgas eller et andet fossilt brændstof.

”På europæisk plan er vi helt klart i gang med at udfase kullet, og på verdensplan ser det ud til, at vi har stoppet væksten” siger Gunnar Boye Olesen, politisk koordinator i VedvarendeEnergi, til Verdens Bedste Nyheder.

Læs også: USA’s grønne økonomi er 1,3 billioner dollars værd

I USA faldt kulforbruget mellem august 2018 og august 2019 med 13,9 procent og i Europa så man en nedgang på omkring en femtedel. 

I Europa er udviklingen ifølge Gunnar Boye Olesen drevet af, at de europæiske CO2-kvoter er ved at være så dyre, at kulkraft i stadig mindre grad kan betale sig, kombineret med at naturgas vinder frem. Helt afgørende er halvden af faldet i anvendelsen af kul i Europa forårsaget af væksten i vedvarende energi. 

Produktionen af elektricitet i USA bestod i 2019 for første gang i højere grad af vedvarende energi, og der er siden 2010 blevet lukket 300 kulkraftsværker.

Grundet verdens høje forbrug af kul til brændsel, er det dog ikke en let opgave at mindske forbruget yderligere. Verdens Bedste Nyheder skriver således, at Keisuke Sadamori, der er topchef i IEA,  ved lanceringen af organisationens kulrapport fra 2019 udtalte, at asiatiske landes energibehov fortsætter med at stige, og at denne del af verden allerede står for fire femtedele af det globale kulforbrug. 

Det er derfor ikke sikkert, at udviklingen vil fortsætte på samme måde.

- HL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V