Verdens kulforbrug tager historisk dyk

I mere end 200 år har kul været verdens foretrukne elektricitetskilde. Men i 2019 så man den hidtil største nedgang i det globale kulforbrug.

Selvom der er set det største dyk i det globale kulforbrug nogensinde, kan det blive udfordrende at mindske forbruget yderligere..

13.01.2020

CSR.dk

Kul har siden den industrielle revolution været verdens primære og vigtigste kilde til elektricitet. 38 procent af verdens strøm kommer i dag fra kulkraft. Det skriver verdensbedstenyheder.dk

I 2019 faldt anvendelsen af kul imidlertid med omkring 2,5 til 3 procent. Et dyk, der er det største nogensinde og svarer til det samlede kulforbrug fra Storbritannien, Spanien og Tyskland. Det viser tal fra Det Internationale Energiagentur, IEA, og en analyse fra tre internationale klima- og energiorganisationer.

Faldet i verdens kulafbrænding skyldes en kombination af flere udviklinger. Store kulforbrugere som Indien og Kina har haft en stagnering i energibehovet, samtidig med, at Europa og USA har skåret mærkbart ned på deres forbrug og erstattet det med vedvarende energi, naturgas eller et andet fossilt brændstof.

”På europæisk plan er vi helt klart i gang med at udfase kullet, og på verdensplan ser det ud til, at vi har stoppet væksten” siger Gunnar Boye Olesen, politisk koordinator i VedvarendeEnergi, til Verdens Bedste Nyheder.

Læs også: USA’s grønne økonomi er 1,3 billioner dollars værd

I USA faldt kulforbruget mellem august 2018 og august 2019 med 13,9 procent og i Europa så man en nedgang på omkring en femtedel. 

I Europa er udviklingen ifølge Gunnar Boye Olesen drevet af, at de europæiske CO2-kvoter er ved at være så dyre, at kulkraft i stadig mindre grad kan betale sig, kombineret med at naturgas vinder frem. Helt afgørende er halvden af faldet i anvendelsen af kul i Europa forårsaget af væksten i vedvarende energi. 

Produktionen af elektricitet i USA bestod i 2019 for første gang i højere grad af vedvarende energi, og der er siden 2010 blevet lukket 300 kulkraftsværker.

Grundet verdens høje forbrug af kul til brændsel, er det dog ikke en let opgave at mindske forbruget yderligere. Verdens Bedste Nyheder skriver således, at Keisuke Sadamori, der er topchef i IEA,  ved lanceringen af organisationens kulrapport fra 2019 udtalte, at asiatiske landes energibehov fortsætter med at stige, og at denne del af verden allerede står for fire femtedele af det globale kulforbrug. 

Det er derfor ikke sikkert, at udviklingen vil fortsætte på samme måde.

- HL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

16.09.2026CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle