Verdens kulforbrug tager historisk dyk

I mere end 200 år har kul været verdens foretrukne elektricitetskilde. Men i 2019 så man den hidtil største nedgang i det globale kulforbrug.

Selvom der er set det største dyk i det globale kulforbrug nogensinde, kan det blive udfordrende at mindske forbruget yderligere..

13.01.2020

CSR.dk

Kul har siden den industrielle revolution været verdens primære og vigtigste kilde til elektricitet. 38 procent af verdens strøm kommer i dag fra kulkraft. Det skriver verdensbedstenyheder.dk

I 2019 faldt anvendelsen af kul imidlertid med omkring 2,5 til 3 procent. Et dyk, der er det største nogensinde og svarer til det samlede kulforbrug fra Storbritannien, Spanien og Tyskland. Det viser tal fra Det Internationale Energiagentur, IEA, og en analyse fra tre internationale klima- og energiorganisationer.

Faldet i verdens kulafbrænding skyldes en kombination af flere udviklinger. Store kulforbrugere som Indien og Kina har haft en stagnering i energibehovet, samtidig med, at Europa og USA har skåret mærkbart ned på deres forbrug og erstattet det med vedvarende energi, naturgas eller et andet fossilt brændstof.

”På europæisk plan er vi helt klart i gang med at udfase kullet, og på verdensplan ser det ud til, at vi har stoppet væksten” siger Gunnar Boye Olesen, politisk koordinator i VedvarendeEnergi, til Verdens Bedste Nyheder.

Læs også: USA’s grønne økonomi er 1,3 billioner dollars værd

I USA faldt kulforbruget mellem august 2018 og august 2019 med 13,9 procent og i Europa så man en nedgang på omkring en femtedel. 

I Europa er udviklingen ifølge Gunnar Boye Olesen drevet af, at de europæiske CO2-kvoter er ved at være så dyre, at kulkraft i stadig mindre grad kan betale sig, kombineret med at naturgas vinder frem. Helt afgørende er halvden af faldet i anvendelsen af kul i Europa forårsaget af væksten i vedvarende energi. 

Produktionen af elektricitet i USA bestod i 2019 for første gang i højere grad af vedvarende energi, og der er siden 2010 blevet lukket 300 kulkraftsværker.

Grundet verdens høje forbrug af kul til brændsel, er det dog ikke en let opgave at mindske forbruget yderligere. Verdens Bedste Nyheder skriver således, at Keisuke Sadamori, der er topchef i IEA,  ved lanceringen af organisationens kulrapport fra 2019 udtalte, at asiatiske landes energibehov fortsætter med at stige, og at denne del af verden allerede står for fire femtedele af det globale kulforbrug. 

Det er derfor ikke sikkert, at udviklingen vil fortsætte på samme måde.

- HL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Cabi
Webinar
Når stress rammer arbejdspladsen

Stress er et komplekst fænomen. Det opstår sjældent kun ét sted, men i samspil mellem arbejdsliv, privatliv og den enkeltes livssituation. På dette webinar får du viden om udviklingen i stress, hvor belastningen kan komme fra, og hvad arbejdspladsen kan gøre for at gribe tidligt ind og balancere imellem omsorg, drift og fælles ansvar.

Dato

28.10.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online