Velux med bag anbefalinger om mere byggerenovering

Flere undersøgelser peger på at renovering er billigere og kan føre til samme forbedringer i energieffektivitet som opførelsen af nyt byggeri. Et netværk af nordsjællandske politikere og virksomheder, heriblandt vinduesproducenten Velux, har afleveret tre anbefalinger, om hvordan vejen til mere bygningsrenovering kan ryddes for forhindringer til Claus Hjorth Frederiksen, finansminister. Han van er mest optaget af anlægsloftet. Velux taler om værdiskabelse, produktivitet og vækst.

Ved et kort pressemøde fremlagde Martin Lidegaard (B) og Mick Schou Rasmussen fra Velux anbefalinger der kan fremme mere byggerenovering for finansministeren mandag d. 2. juni 2016. .

03.05.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Der var pressemøde mandag d. 2. maj kl ni. Netværket for Bæredygtig Byggerenovering i Nordsjælland var mødt talstærkt op, for at bevidne Claus Hjorth Frederiksens modtagelse af de anbefalinger, som netværket havde arbejdet med i de seneste seks måneder. 

Netværkets anbefalinger

 
  • For offentlige bygninger: angiveligt vokser efterslæbet i renoveringen af offentlige bygninger, fordi alle investeringer skal holdes inden for anlægsloftet, som er den sum kommunen maksimalt må sætte anlægsinvesteringer i gang for. Her anbefaler netværket, at
        - man fra politisk hold undersøger konsekvenserne af at holde investeringer i bygningsrenovering  uden for anlægsloftet,
        - det gøres til en erklæret politisk ambition at 
    få en bedre, slankere og mere bæredygtig bygningsmasse i den offentlige sektor
  • Inden for det almene boligbyggeri foreslår netværket, at der udvikles et fælles værktøj til at vurdere udbyttet af at renovere snarere end at bygge nyt, så man kan foretage realistiske sammenligninger. For den private boligmasse handler det mere om at øge viden og koordinere indsatsten. 
  • For de private boliger foreslås det, at man udvikler nye koncepter for screening af energibesparelsesmuligheder, at byfornyelsesmidler kan dække anbefalinger fra rådgivere under projektet BedreBolig og at kommunikation og oplysning af private om fordelene ved boligrenovering øges. 

Den overordnede idé i anbefalingerne er, at byggerenovering bør indtage en mere central rolle i både private og offentlige investeringer. For at det skal blive virkelighed kræver det dog ændringer og udvikling i lovgivning og incitamenter.

'Potentialet er enormt'
At bygningsrenovering er en lovende idé bakkes op af fakta, som Velux's repræsentant i netværket, Mick Schou Rasmussen, direktør for Velux Danmark, præsenterede. Han kunne fortælle, at undersøgelser peger på at 90 procent af den bygningsmasse vi har i dag, den står her også i 2050. Samtidig er kun 25 procent af den eksisterende byggemasse energieffektiv. 

"Potentialet er enormt," understregede Mick Schou Rasmussen, "både når det handler om at spare energi, om at få et bedre og sundere indeklima, som kan give færre sygedage og i forhold til at skabe nye jobs." 

Samtidig ved vi, at danskere tilbringer ni ud af ti timer inden døre, så det er både kvaliteten af boliger og arbejdspladser, som er vigtig. 

Læs også: Carlsberg Byen genanvender gamle mursten

Vi vil gerne at have vores stemme og budskaber høres

Når nu det var finansministeren, som skulle tage imod anbefalingerne, var det ikke overraskende at diskussionen på mandagens møde handlede temmelig meget om det med anlægsloftet. Men det er ikke derfor, at Velux deltog i hverken netværket generelt eller panelet i mandags. 

"Vi vil gerne deltage der, hvor vores viden og budskaber kan komme frem. Vores overordnede budskab er at vi tror, det vil være sundt for hele Danmark om vi fik gang i renoveringen af boligerne. De undersøgelser, som vi foretager, viser at der er stor interesse for at spare energi og på den måde øge værdien af sin bolig, men at danskerne generelt mangler viden om, hvad man kan gøre og hvor man kan henvende sig for at få hjælp," forklarede Mick Schou Rasmussen, og fortsatte:  

"Vores undersøgelser viser også, at den væsentligste driver af interessen for boligrenovering faktisk ikke er energieffektivitet, men et forbedret indeklima og komfort. Det har betydning for værdien af boliger, men ikke mindst for hvor ofte folk er syge, som igen påvirker produktivitet og vækst."

At netværket, og de initiativer de foreslår, samtidig har poteniale for forretning til Velux og de andre virksomheder i netværket, gør naturligvis ikke arbejdet mindre interessant. 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online