Velux med bag anbefalinger om mere byggerenovering

Flere undersøgelser peger på at renovering er billigere og kan føre til samme forbedringer i energieffektivitet som opførelsen af nyt byggeri. Et netværk af nordsjællandske politikere og virksomheder, heriblandt vinduesproducenten Velux, har afleveret tre anbefalinger, om hvordan vejen til mere bygningsrenovering kan ryddes for forhindringer til Claus Hjorth Frederiksen, finansminister. Han van er mest optaget af anlægsloftet. Velux taler om værdiskabelse, produktivitet og vækst.

Ved et kort pressemøde fremlagde Martin Lidegaard (B) og Mick Schou Rasmussen fra Velux anbefalinger der kan fremme mere byggerenovering for finansministeren mandag d. 2. juni 2016. .

03.05.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Der var pressemøde mandag d. 2. maj kl ni. Netværket for Bæredygtig Byggerenovering i Nordsjælland var mødt talstærkt op, for at bevidne Claus Hjorth Frederiksens modtagelse af de anbefalinger, som netværket havde arbejdet med i de seneste seks måneder. 

Netværkets anbefalinger

 
  • For offentlige bygninger: angiveligt vokser efterslæbet i renoveringen af offentlige bygninger, fordi alle investeringer skal holdes inden for anlægsloftet, som er den sum kommunen maksimalt må sætte anlægsinvesteringer i gang for. Her anbefaler netværket, at
        - man fra politisk hold undersøger konsekvenserne af at holde investeringer i bygningsrenovering  uden for anlægsloftet,
        - det gøres til en erklæret politisk ambition at 
    få en bedre, slankere og mere bæredygtig bygningsmasse i den offentlige sektor
  • Inden for det almene boligbyggeri foreslår netværket, at der udvikles et fælles værktøj til at vurdere udbyttet af at renovere snarere end at bygge nyt, så man kan foretage realistiske sammenligninger. For den private boligmasse handler det mere om at øge viden og koordinere indsatsten. 
  • For de private boliger foreslås det, at man udvikler nye koncepter for screening af energibesparelsesmuligheder, at byfornyelsesmidler kan dække anbefalinger fra rådgivere under projektet BedreBolig og at kommunikation og oplysning af private om fordelene ved boligrenovering øges. 

Den overordnede idé i anbefalingerne er, at byggerenovering bør indtage en mere central rolle i både private og offentlige investeringer. For at det skal blive virkelighed kræver det dog ændringer og udvikling i lovgivning og incitamenter.

'Potentialet er enormt'
At bygningsrenovering er en lovende idé bakkes op af fakta, som Velux's repræsentant i netværket, Mick Schou Rasmussen, direktør for Velux Danmark, præsenterede. Han kunne fortælle, at undersøgelser peger på at 90 procent af den bygningsmasse vi har i dag, den står her også i 2050. Samtidig er kun 25 procent af den eksisterende byggemasse energieffektiv. 

"Potentialet er enormt," understregede Mick Schou Rasmussen, "både når det handler om at spare energi, om at få et bedre og sundere indeklima, som kan give færre sygedage og i forhold til at skabe nye jobs." 

Samtidig ved vi, at danskere tilbringer ni ud af ti timer inden døre, så det er både kvaliteten af boliger og arbejdspladser, som er vigtig. 

Læs også: Carlsberg Byen genanvender gamle mursten

Vi vil gerne at have vores stemme og budskaber høres

Når nu det var finansministeren, som skulle tage imod anbefalingerne, var det ikke overraskende at diskussionen på mandagens møde handlede temmelig meget om det med anlægsloftet. Men det er ikke derfor, at Velux deltog i hverken netværket generelt eller panelet i mandags. 

"Vi vil gerne deltage der, hvor vores viden og budskaber kan komme frem. Vores overordnede budskab er at vi tror, det vil være sundt for hele Danmark om vi fik gang i renoveringen af boligerne. De undersøgelser, som vi foretager, viser at der er stor interesse for at spare energi og på den måde øge værdien af sin bolig, men at danskerne generelt mangler viden om, hvad man kan gøre og hvor man kan henvende sig for at få hjælp," forklarede Mick Schou Rasmussen, og fortsatte:  

"Vores undersøgelser viser også, at den væsentligste driver af interessen for boligrenovering faktisk ikke er energieffektivitet, men et forbedret indeklima og komfort. Det har betydning for værdien af boliger, men ikke mindst for hvor ofte folk er syge, som igen påvirker produktivitet og vækst."

At netværket, og de initiativer de foreslår, samtidig har poteniale for forretning til Velux og de andre virksomheder i netværket, gør naturligvis ikke arbejdet mindre interessant. 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøvurdering af projekter og planer

Dette kursus giver dig viden til juridisk at tackle de udfordringer, som man møder i den nye lov om miljøvurdering af projekter og planer. Du får en oversigt og forståelse for relevante EU-domme, danske domme og klagenævnspraksis.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriationsproces

Dette kursus giver dig et dybdegående kendskab til ekspropriationsprocessen, så du bliver i stand til at gennemføre en ekspropriation på en lovlig og hensigtsmæssig måde.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S