VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

Living Places konceptet, der er udviklet af VELUX Gruppen i samarbejde med EFFEKT og Artelia, rykker nu for første gang til USA. Målet er, at moderne boligdesign skal forbedre sundheden og komforten i de amerikanske hjem.

Foto: Velux

04.03.2026

CSR.dk

Snart skyder de første Living Places inspirerede hjem op i USA. Det sker i South Carolina som en del af samarbejdet mellem VELUX Gruppen og den lokale interesseorganisation Habitat for Humanity of York County. Formålet med partnerskabet er at introducere sunde, betalbare og mere bæredygtige boliger på det amerikanske marked.

”I Habitat for Humanity of York County mener vi, at alle fortjener et anstændigt hjem, der er sundt, effektivt og bygget til fremtiden. Med partnerskabet med VELUX kan vi lære af gennemprøvede internationale modeller og samtidig sætte en ny standard for bæredygtigt og betalbart boligbyggeri i USA", siger Tim Veeck, adm. direktør i Habitat for Humanity of York County.

”Vi er stolte over samarbejdet med Habitat for Humanity of York County og over at være med til at fremme betalbare, sunde og mere bæredygtige boliger via Living Places. Sammen vil vi udvikle en model med fokus på økonomisk tilgængelighed, energieffektivitet og langsigtet beboelighed, der både omfatter omkostninger til byggeriet og løbende energiudgifter. Med partnerskabet viser vi, at ovenlysvinduer spiller en vigtig rolle i selv de mest omkostningseffektive boliger, og dermed bidrager vi til, at alle får adgang til bedre rammer for livet,” siger Stephan Moyon, Managing Director i VELUX America.

Kan skaleres over hele landet gennem lokale partnerskaber

Projektet omfatter i første omgang tre til fem boliger med afsæt i Living Places principperne. Det betyder, at boligerne skal være sunde, delbare, simple, adaptive og skalerbare. Projektet skal dermed vise, at pris, kvalitet og høj energieffektivitet går hånd i hånd. 

Med partnerskabet lægger parterne samtidig fundamentet til en model, der kan skaleres over hele USA gennem lokale partnerskaber. Gennem lokale partnere håber VELUX at fremme boligbyggeri med lav miljøpåvirkning og stærk lokal og social tilknytning.

Den første Living Places prototype åbnede i København i april 2023. Siden da har Living Places vundet talrige arkitektur- og designpriser. Living Places konceptet har bl.a. spredt sig til Holland, Storbritannien og Ukraine.

Udfordringer på det amerikanske boligmarked

Der er flere udfordringer på det amerikanske boligmarked og i landets byggesektor i form af stigende boligpriser, mangel på betalbare boliger og høje regulatoriske omkostninger.

”Samarbejdet er et vigtigt skridt mod at gentænke, hvordan amerikanske hjem kan bygges til gavn for både mennesker og planeten. I VELUX mener vi, at sundere og mere effektive bygninger er afgørende for at forbedre livskvaliteten. Med Living Places ønsker vi at vise, at bedre boliger kan bygges med eksisterende teknologier og lettilgængelige materialer,” siger Stephan Moyon.

Læs mere om Living Places konceptet her.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.08.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

19.07.2026CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

CSR.dk

Den sociale bæredygtighed skal ud ad skyggen

CSR.dk

Værktøjer til at håndtere neurodiversitet er under udvikling

Comwell Hotels

Sponseret

Fra talenter til fremtidens ledere

Sex & Samfund

Sponseret

Ny undersøgelse: Danskerne er de dårligste i Norden til at bruge kondom

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online