Værdier skal i spil for at stoppe slaveri i forsyningskæden

De store virksomheder er dumme, hvis de tror, de kan skjule noget, så de skal vise deres værdier for at få moderne slaveri og menneskehandel ud af deres forsyningskæder, sagde Coca-Cola-chef på supply chain summit.

Moderne slaveri er stadig udbredt og virksomhederne bør arbejde sammen om at stoppe det, påpegede Storbritanniens første uafhængige antislaverikommissær på konference..

20.10.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

En lang række globale virksomheder er stadig udfordret på området, og på den baggrund havde Ethical Corporation dedikeret åbningssessionen på dette års Responsible Supply Chain Summit Europe, der med bl.a. CSR.dk som deltager blev afholdt i London i denne uge, til netop moderne slaveri.

De repræsenterede virksomheder i panelet blev blandt andet bedt om at forholde sig til effekten af sektion 54 i den britiske Modern Slavery Act fra 2015, der handler om gennemsigtighed i forsyningskæder, og som alle panelisterne over en bred kam fremhævede værdien af.

Coca-Colas Brent Wilton (th.) argumenterede for, at virksomhederne skal være klare omkring deres værdier, og arbejde indgående for at bekæmpe slaveri. Foto: Anders Kampmann.

”Transparens er alt. De virksomheder, der tror de kan skjule noget, er dumme, og de vil ofte blive straffet for det. I stedet skal de være klare omkring deres værdier og sige det, som det er; slaveri og human trafficking er afskyeligt, og vi vil gøre alt, hvad vi kan for at udrydde det – både for vores egen og vores kunder skyld”, sagde Director Global Workplace rights for Coca-Cola, Brent Wilton.

Med henvisning til det herostratisk berømte arkadespil Whac-A-Mole pegede Wilton videre på den vedholdenhed, der er nødvendig i arbejdet med at komme slaveriet til livs, ligesom det centrale i opbakning fra myndighederne.

”Lovgivning er yderst vigtigt for at give virksomhederne et fundament at stå på, og så skal man fra officiel side også være klar på at følge op på den. Folk gør dårlige ting, som diverse audits ikke altid fanger. Det er også derfor jeg ikke bryder mig så meget om termen best practice, for det findes reelt ikke. Der er dog heldigvis mange eksempler på good practice”, sagde han.

Behov for flere og bedre audits
Netop de berømte audits – forskellige typer kontrolbesøg (aftalte såvel som uanmeldte) og -foranstaltninger – er en evig kilde til debat i supply chain-industrien. Nogen mener ikke de virker, men ikke desto mindre findes de, og i panelet blev der da også peget på nødvendigheden af at styrke indsatsen.

”Virksomhederne kan ikke outsource hele undersøgelsen af deres supply chains til tredjeparter, de er også nødt til selv at arbejde uafhængigt med det. Deri ligger der i mine øjne også et større behov for uannoncerede inspektioner, men jeg medgiver at det er et svært felt og der er mange ubekendte faktorer for kontrollører, der møder uanmeldt op på en fabrik”, sagde CEO for NGO’en Global Witness, Gillian Caldwell.

Virksomhederne har med andre ord deres sag for, og med estimeret 40 mio. mennesker fanget i slaveri verden over, så er der ingen grund til at vente med at komme i gang, pointerede Kevin Hyland, der er Storbritanniens første uafhængige antislaverikommissær.

Læs også: Sådan forebygger Adidas slaveri i leverandørkæden

”Det er tid til handling og konkrete initiativer. CEO’s skal indse at det er nødvendigt at adressere slaveri på en lang række parametre, og arbejde for at samle ressourcer omkring både statements og ikke mindst en indsats on the ground; det er ikke nok med klassisk CSR-arbejde. Forretningsmodellerne skal også afstemmes så slaveri ikke bliver tilladt på nogen måde – forebyggelse er bedre end kur”, sagde han og tilføjede:

”Opgaven er ikke umulig, men den kræver samarbejde. Og de virksomheder, der kun fokuserer på minimumsløsninger, sætter ikke alene menneskeliv på spil, de misser også en solid business case”.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle