UPS afprøver bæredygtig levering i europæiske storbyer

I øjeblikket tester amerikanske UPS bæredygtige leveringsmetoder i London og Frankfurt. Her skal elektriske fragtcykler og hybridbiler hjælpe med at reducere trafikbelastning og emissioner.

Med net-neutral teknologi kan UPS-medarbejderne ikke mærke, om pakken på ladet vejer 20 eller 200 kilo. Foto: UPS.

08.12.2017

CSR.dk

I den forbindelse har virksomheden i samarbejde med fire andre organisationer udarbejdet Low Impact City Logistics-projektet, der skal reducere trafikbelastning og emissioner i forbindelse med pakkelevering i midtbyen.

Dette skal ske, ved at UPS-medarbejdere fra små depoter i byerne henter pakker og laster dem på en elektrisk fragtcykel. Ved at levere pakker på den måde kan UPS spare to dieselbiler per dag.

Bæredygtighed er en del af forretningsmæssige forhold
I Frankfurt løber forsøget over en toårig periode i samarbejde med Frankfurt by, IHK Frankfurt og House of Logistics & Mobility (HOLM), mens forsøget i London vil foregå i november og december måned i år i samarbejde med Fernhay, Skotkonung, University of Huddersfield og Outspoken Delivery.

”Hos UPS er bæredygtighed en fundamental del af vores forretning. Derudover forsøger vi at skabe en balance mellem økonomiske, miljømæssige og sociale faktorer, og her passer vores leveringsløsninger godt ind”, siger Rainer Kiehl, projektleder hos UPS Germany, og fortsætter:

”Ved at udskifte dieseldrevne køretøjer med elektriske cykler kan vi være med til at reducere partikler og kvælstofdioxid i atmosfæren og samtidig reducere støjforurening og overbelastning i travle bymidter”.

Hybridbiler i Frankfurt
UPS’ fragtcykler er udstyret med net-neutral teknologi, hvilket betyder, at medarbejderne ikke mærker pakkernes vægt, når de cykler. Det er med til at give flere lastmile-leverancer på en bæredygtig måde.

Både i og omkring Frankfurt by forsøger man sig også med to prototyper af hybridbiler. Disse kan køre op til 50 kilometer ved hjælp af deres elmotorer og 150 kilometer i hybrid-tilstand.

Skulle batteriet løbe tør for strøm, kan bilerne også benytte sig af deres forbrændingsmotorer, ligesom bilerne kan vinde energi og genoplade sine batterier ved hjælp af et regenerativt bremsesystem.

Læs også: UPS tager elektriske Daimler-lastbiler i brug

UPS har allerede implementeret en række logistikløsninger i flere storbyer som Frankfurt, Hamburg, München, Rom, Toulouse og Dublin.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams