Unicef: Erhvervslivets støtte kan mærkes

Erhvervslivet interesserer og involverer sig i stigende grad i velgørenhed. Hos Unicef var støtte fra virksomheder med til at gøre 2015 til et rekordår.

Hjælp til udsatte børn i Angola er et af de Unicef-projekter, der bliver støttet af danske virksomheder. I 2015 oplevede Unicef Danmark en markant stigning i støttet fra erhvervslivet og opnåede dermed det højest indsamlede beløb nogen sinde. .

28.04.2016

CSR.dk

Hos FN-organisationen Unicef er smilene brede. De formåede nemlig at indsamle 218 millioner kroner i 2015 - og det er ny rekord. Det høje beløb, der slår 2014 med hele 88 millioner, er blandt andet erhvervslivets fortjeneste, skriver Finans.

Generalsekretær i Unicef Steen M. Andersen oplyser, at organisationen tydeligt kan mærke danske virksomheders interesse i at involvere sig. Et godt billede er erhvervslivets støtte til organisationen; den er steget fra 5,4 millioner kroner i 2014 til 53,9 millioner kroner i 2015.

Hvorfor går virksomhederne op i deres sociale ansvar?
Det er blandt andre store virksomheder som Bestseller, Maersk Drilling og Lego Fonden, der er at finde på Unicefs liste over bidragsydere.

Tøjkoncernen Bestseller valgte som et tiltag sidste år at donere en dags omsætning til velgørende organisationer og formål – heriblandt Unicef. Kommunikations- og CSR-chef hos Bestseller, Morgens Werge, forklarer, at dagen var med til at skabe en følelse af stolthed blandt medarbejderne.

Læs også: Rekordår for UNICEF Danmark

Maersk Drilling har siden 2013 samarbejdet med Unicef for at forbedre børns vilkår i Angola:

”Landet samt hele Vestafrika er et strategisk marked for os, så derfor giver det rigtig god mening for os at engagere os tættere i lokalsamfundet med sådan et projekt og med en partner som Unicef. Samtidig havde vi et ønske om at engagere vores medarbejdere i et større fællesskab end det, vi deler til dagligt, og vores medarbejdere har reageret positivt og bl.a. taget initiativ til egne indsamlinger til fordel for Unicef”, siger Lene Reitzel, HR-direktør i Maersk Drilling, om samarbejdet med Unicef.

Hos Lego Fonden betyder samarbejdets formål ligeså en hel del. Adm. direktør Hanne Rasmussen fortæller, at organisationens og virksomhedens fælles agenda dannede hele grundlaget for samarbejdet, der blev indgået sidste år.

-CHM                 

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

14.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Compliance? Skab engagement med DMA.

07.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Rykker SMVbestyrelserne på ESG?

Sustainable Business Solutions bliver en del af Beierholm

16.12.2024Sustainable Business Solutions ApS

Sponseret

25.11.2024CSR.dk

Stærk compliance er grundlaget for at ”go beyond”

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle