Unge blomstrende designere og arkitekter tænker i bæredygtige baner

Danske unge designere og arkitekter har fokus på bæredygtige løsninger, der læner sig opad FN's Verdensmål. Og det afspejles i værkerne ved dette års afgangsudstilling fra Design- og Arkitektskolen.

Årets afgangsudstilling består af værker fra 232 fremtidige designere og arkitekter. Her har opgaven været at have FN's Verdensmål for øje. Arkivfoto..

10.07.2018

CSR.dk

Klimaforandringer, folkesundhed og ressourcemangel – det er nogle af de dominerende temaer ved dette års afgangsudstilling fra Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, Design og Konservering. Her præsenterer 232 arkitekter og designere de mesterværker, der markerer afslutningen på deres uddannelser.

Gennemgående trends ved dette års udstilling:

  • Hvordan kan vi sikre vores byer mod ekstreme vejrforhold som følge af klimaforandringerne?
  • Hvordan udnytter vi bedst muligt klodens ressourcer og skaber bæredygtige løsninger, som forbrugerne vil efterspørge?
  • Og hvordan kan arkitektur og design løfte helbred og velstand lokalt og globalt på bæredygtig vis?

Centralt for mange af årets værker er, at bæredygtige løsninger står i centrum og præger både æstetik og funktionalitet.

Og ifølge Design- og Arkitektskolen er det resultatet af et bevidst mål, som man har arbejdet frem imod. Siden 2016 har skolen nemlig bedt fremtidens arkitekter og designere om at forholde sig til og inkorporere FN’s verdensmål i udstillingerne. Og i år er ingen undtagelse.

”De unge arkitekter og designere tager livtag med de helt store udfordringer, vi står overfor i verden i dag. De viser stort ansvar for den virkelighed, de er en del af, og de skaber konkrete brugbare løsninger til både det private og offentlige. Der er i den grad brug for deres engagement og professionelle kreativitet, når vi skal nå FN’s verdensmål,” siger rektor Lene Dammand Lund.

Læs også: Danish Design Award hylder bæredygtighed

Et eksempel på et af de mange bæredygtige fremtidsprojekter er en ny sports- og koncerthal lavet af strå og placeret i hjertet af København. Projektet ved navn ”Kulturhus i naturmaterialer i byen” demonstrerer, hvordan man kan bygge med CO2-positive naturmaterialer som halm og i forlængelse af en cirkulær økonomi. Ressourcer skal komme fra allerede eksisterende biprodukter i langbruget, der er lettilgængelige.

Projektet skiller sig ud, eftersom man i Danmark lige nu kun har et-etages-huse af strå. Mens den tiltænkte kultur- og sportshal skal være af en stor kaliber for at kunne imødekomme behovet for et hus til musik, sport- og foreningsliv. Og det er innovativt, mener arkitekterne bag. 

Udstillingen kan opleves helt frem til den. 19.08.2018.

- EST

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn