Unge blomstrende designere og arkitekter tænker i bæredygtige baner

Danske unge designere og arkitekter har fokus på bæredygtige løsninger, der læner sig opad FN's Verdensmål. Og det afspejles i værkerne ved dette års afgangsudstilling fra Design- og Arkitektskolen.

Årets afgangsudstilling består af værker fra 232 fremtidige designere og arkitekter. Her har opgaven været at have FN's Verdensmål for øje. Arkivfoto..

10.07.2018

CSR.dk

Klimaforandringer, folkesundhed og ressourcemangel – det er nogle af de dominerende temaer ved dette års afgangsudstilling fra Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, Design og Konservering. Her præsenterer 232 arkitekter og designere de mesterværker, der markerer afslutningen på deres uddannelser.

Gennemgående trends ved dette års udstilling:

  • Hvordan kan vi sikre vores byer mod ekstreme vejrforhold som følge af klimaforandringerne?
  • Hvordan udnytter vi bedst muligt klodens ressourcer og skaber bæredygtige løsninger, som forbrugerne vil efterspørge?
  • Og hvordan kan arkitektur og design løfte helbred og velstand lokalt og globalt på bæredygtig vis?

Centralt for mange af årets værker er, at bæredygtige løsninger står i centrum og præger både æstetik og funktionalitet.

Og ifølge Design- og Arkitektskolen er det resultatet af et bevidst mål, som man har arbejdet frem imod. Siden 2016 har skolen nemlig bedt fremtidens arkitekter og designere om at forholde sig til og inkorporere FN’s verdensmål i udstillingerne. Og i år er ingen undtagelse.

”De unge arkitekter og designere tager livtag med de helt store udfordringer, vi står overfor i verden i dag. De viser stort ansvar for den virkelighed, de er en del af, og de skaber konkrete brugbare løsninger til både det private og offentlige. Der er i den grad brug for deres engagement og professionelle kreativitet, når vi skal nå FN’s verdensmål,” siger rektor Lene Dammand Lund.

Læs også: Danish Design Award hylder bæredygtighed

Et eksempel på et af de mange bæredygtige fremtidsprojekter er en ny sports- og koncerthal lavet af strå og placeret i hjertet af København. Projektet ved navn ”Kulturhus i naturmaterialer i byen” demonstrerer, hvordan man kan bygge med CO2-positive naturmaterialer som halm og i forlængelse af en cirkulær økonomi. Ressourcer skal komme fra allerede eksisterende biprodukter i langbruget, der er lettilgængelige.

Projektet skiller sig ud, eftersom man i Danmark lige nu kun har et-etages-huse af strå. Mens den tiltænkte kultur- og sportshal skal være af en stor kaliber for at kunne imødekomme behovet for et hus til musik, sport- og foreningsliv. Og det er innovativt, mener arkitekterne bag. 

Udstillingen kan opleves helt frem til den. 19.08.2018.

- EST

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup