Undersøgelse: Brug af kemikalier presser kloden til det yderste

Et hold af forskere har netop offentliggjort et studie, der konkret viser, hvor meget vores brug af kemikalier belaster kloden.

I dag indgår kemikalier i en stor del af vores hverdagsprodukter. Det er katastrofalt for kloden, viser en ny undersøgelse. Arkivfoto..

19.01.2022

CSR.dk

Brugen af kemikalier er i dag et hverdagsforetagende – vi bruger kemikalier i alt fra medicin til spredning af pesticider på marken. Og det viser sig for at have katastrofale konsekvenser for kloden og dens økosystemer.

Det viser et nyt, banebrydende studie, som 14 forskere står bag. De har ikke kun fundet en af klodens ni planetære grænser, men også vurderet, at den grænse for længst er overskredet.

Læs også: Store virksomheder omlægger friserede græsarealer til biodiversitetsvenlige grønne åndehuller

I 2009 blev disse grænser først defineret og relaterer sig til klodens stabilitet, som den har befundet de sidste 10.000 år. Ozonlaget, biodiversitet, skove og ferskvand hører også ind under grænserne, hvor to har manglet; den ene omhandler brugen af kemikalier og den anden om aerosoler i atmosfæren.

Svært at måle
Det har været en udfordring for forskerne at måle koncentrationen af kemikaliebrug og konsekvenserne heri, da man ikke har haft nogle målemetoder at sammenligne med.

Derfor har de brugt en kombination, der inkluderer, hvor hurtigt kemikalier bliver produceret og i hvor høj grad, de kan findes i naturen. Og resultatet er ikke opmuntrende.

De vurderer nemlig, at omkring 350.000 forskellige typer af kemikalier er tilgængelige på markedet, hvor flere af dem er uregulerede og mange ender ude i naturen.

”Den hastighed, som man finder forureningskilder i naturen på, overskrider langt den kapacitet, som regeringer har til at vurdere den globale og regionale risiko - og i det hele taget til at håndtere eventuelle problemer”, siger en af medforfatterne til studiet, Bethanie Carney Almroth fra University of Gothenburg.

Uvisse konsekvenser
Derudover advarer forskerne om, at der stadig findes mange uvisheder når det kommer til konsekvenserne af kemikalier, som ender ude i naturen. Det kan vi blandt andet se ved brugen af plast, som de også har undersøgt i studiet.

Læs også: Danskerne har for lidt viden om biodiversitet

De har fundet, at plast nu fylder dobbelt som meget som massen af pattedyr, og omkring 80 procent af al plast, der er produceret, også ender i miljøet. Da plast indeholder flere typer af kemikalier, kan nedbrydningen i naturen skabe flere kemiske forbindelser, som kan skade miljøet på andre og nye måder.

For fremover at mindske brugen af kemikalier til ny produktion af blandt andet plast, mener forskerne, at vi har brug for at omstille samfundet til at være cirkulært.

"Det er virkelig vigtigt, at vi overgår til en cirkulær økonomi. Det betyder, at vi skal ændre vores materialer og produkter, så de kan genbruges frem for at blive smidt ud, at vi designer kemikalier og produkter til genanvendelse og laver en langt bedre screening af kemikaliers risici og bæredygtighed samt deres påvirkning på klodens systemer", siger Sarah Cornell, endnu en medforfatter af studiet.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

09.09.2026Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

15.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København