Undersøgelse viser at 69 procent af forbrugerne gerne vil vide, hvordan deres tøj blev fremstillet

Stor britisk undersøgelse viser, at de europæiske forbrugere i stigende grad går op i bæredygtighed, når de shopper tøj, sko og accessories.

12.01.2021

CSR.dk

En ny undersøgelse udarbejdet af Fashion Revolution har taget pulsen på forbrugerens krav til bæredygtighed, når de shopper tøj, sko og accessories.

De 5000 adspurgte personer i alderen 16-75 år er spredt ud over Europas største markeder: Tyskland, Frankrig, Italien, Spanien og England.

Formålet med undersøgelsen var at kortlægge forbrugernes shopping-adfærd igennem de sidste 12 måneder og finde ud af hvilken information forbrugerne ønsker, at tøjmærkerne deler, når det kommer til sociale og miljømæssige påvirkninger, samt for at forstå hvilke roller forbrugere mener, at regeringer og love skal spille for at sikre, at tøj produceres bæredygtigt. 

I 2018 blev samme undersøgelse foretaget, og det er derfor nu muligt at se udviklingen fra 2018 til 2020.

• 75 procent af de adspurgte var enige om, at tøjmærkerne skulle gøre mere for at forbedre livet for de kvinder, der arbejder med produktionen af tøjet. I 2018 var tallet 72 procent

• 69 procent af de adspurgte vil gerne vide, hvordan deres tøj blev fremstillet sammenlignet med 59 procent i 2018.

• 70 procent af de adspurgte er enige om, at regeringer har en rolle at spille for at sikre, at tøj produceres bæredygtigt.

• 62 procent af de adspurgte siger, at de bruger deres tøj i mindst et par år. For briterne er det tilfældet for 71 procent sammenlignet med kun 39 procent af italienerne.

Læs også: Zalando øger gennemsigtigheden yderligere og præsenterer de første bæredygtigheds- vurderinger fra partnerbrands

• Otte procent af de adspurgte i alderen 16-24 siger, at de kun bruger tøj, der er 'på mode' sammenlignet med fire procent af respondenterne i alle lande.

• 53 procent af de adspurgte videregiver deres uønskede tøj til andre eller til genbrug.

• Vask ved 30 °C eller lavere kan reducere tøjets CO2-aftryk markant, men alligevel gør kun 40 procent af respondenterne dette.

• 37 procent af de adspurgte sagde, at det er vigtigt, at det tøj de køber produceres uden brug af skadelige kemikalier.

• At købe tøj fremstillet uden at skade dyr var vigtigt for 29 procent af respondenterne.

• Størstedelen af de adspurgte synes, det er vigtigt, at tøjmærker har etiske (72 procent) og miljømæssige (80 procent) certificeringer.

• 39 procent af de adspurgte siger, at de specifikt har været på udkig efter tøj på udsalg.

• 19 procent af de adspurgte har specifikt været på udkig efter tøj lavet på en miljømæssigt forsvarlig måde.

• Kun 14 procent af de adspurgte forsøgte at købe brugt tøj i stedet for nyt.

• 31 procent af de adspurgte har specifikt været på udkig efter tøj, der er designet til at kunne holde i lang tid.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense