UK stopper grøn støtte – rammer dansk erhvervsliv

Den britiske regering har besluttet at trække sektorstøtten til grønne tiltag tilbage. Det vil ramme danske virksomheder på pengepungen.

Britisk statsstøtte til engelske virksomheder bliver nu rullet tilbage. Det rammer danske virksomheder hårdt. Foto: Flickr/Bob the Lomond..

07.09.2015

CSR.dk

Den konservative regering under premierminister David Cameron har på kort tid udfaset en grøn støtteordning, der siden 2001 har givet tilskud til grønne virksomheder i Storbritannien.

Den prioritering rammer nu en række danske virksomheder for et trecifret millionbeløb, skriver Finans.dk. Blandt andet mister Dong indtægter for mellem 169 og 217 mio. kr., vurderer Finans.dk, mens Energi Danmark mister 45-50 mio. kr.

læs også: Dobbelt op på miljøstøtte siden 2010

Det har sendt chokbølger i gennem virksomhederne, der står med en klækkelig ekstraregning.

”Man kunne forstå det, hvis det var Grækenland eller Italien. Der har man set noget lignende. Men England har et stærkt juridisk system. Det er det, der virkelig er kommet bag på markedet”, siger Jørgen Holm Westergaard, adm. direktør i Energi Danmark.

Læs også: Dong bliver eneejer af gigantisk britisk havvindmølleprojekt

Virksomheden overvejer nu et søgsmål mod den britiske stat, forklarer Jørgen Holm Westergaard.

”Vi kigger på, om man skal køre en retssag mod den engelske stats selskab Ofgem (det britiske svar på Energitilsynet, red.)”, siger han.

Dong, der er den største operatør af havvindmøller i Storbritannien, forventer dog fortsat at modtage støtte til opførelsen af havvindmølleparker, oplyser virksomheden til Finans.dk.

-JPN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

01.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart