Tyskland får lov om obligatorisk due diligence - med en stor mangel

Ny lov skal sikre at tyske virksomheder respekterer menneskerettigheder hos deres leverandører. Adgangen til en afgørelse i retssystemet er dog ikke blevet lettere. Det er en fejl, siger en sammenslutning af NGO'er.

14.06.2021

CSR.dk

Det tyske parliament vedtog fredag d.11.  juni 2021 en ny lov, der forpligter virksomheder til at indetificere og redegøre for deres påvirkning af menneskerettigheder hos udenlandske leverandører. Forpligtensen gælder ift direkte leverandører og om nødvendigt også deres underleverandører.

Loven træder i kraft i 2023 for virksomheder med flere end 3.000 medarbejdere og fra 2024 for virksomheder med flere end 1.000. Mindre end en femtedel af tyske virksomheder overvåger i dag om deres udenlandske datterselskaber og leverandører er involveret i menneskerettighedsoverskridelse, viser en opgørelse

Mens der er generel begejstring fra stakeholders over, at loven er blevet til virkelighed, er der dog ét forhold, som er årsag til ærgrelse og bekymring. Loven fører nemlig ikke til væsentligt forbedrede, juridiske muligheder for de personer, som er påvirket negativt af virksomhedens handlinger. Det fastholder den juridiske usikkerhed, der allerede eksisterer på dette felt, siger kritikere.

Dette forhold adskiller også den tyske lov fra en tilsvarende fransk lov og fra udkastet til den lov om obligatorisk miljømæssig og social due diligence, som i øjeblikket er under udarbejdelse i EU.  Sidstnævnte forventes at blive fremlagt i forslagsform i september 2021.  En sammenligning af eksisterende eller kommende national lovgivning om due diligence kan ses her

NGO’en “The The European Coalition for Corporate Justice (ECCJ)”, som er sammensat af 480 civilsamfundsorganisationer, der arbejder for lovgivning, der juridisk forpligter virksomheder til mere samfundsansvarlig adfærd, mener at kunne dokumentere, at lovgivningen er et resultat af virksomheders lobbyarbejde. Se f.eks. her og her.  Lobby udført af bl.a. de tyske pendanter til Danske Arbejdsgiverforening og Dansk Industri. 

Den tyske regerings oprindelige forslag havde nemlig forbedrerede juridiske rettigheder indbygget, ville gælde for flere virksomheder og dække hele værdikæden. Disse forhold er reduceret i beslutningsfasen.  ECCJ fremhæver, at det er essentielt at det samme ikke sker i beslutningsprocessen på EU-plan, og lobbyer for at den europæiske lovgivning kommer til at indeholde nogle nøgleelementer. Dem kan man læse om her.

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

04.11.2025CSR.dk

Tyve års samarbejde om alt fra madspild til katastrofehjælp

04.11.2025CSR.dk

Akademiske frontløbere tester nye veje til mere diversitet i STEM

03.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Vores globale aftryk handler også om mennesker

30.10.2025BSR

Sponseret

How Stronger Just Transition Policies Can Enable Business Action

30.10.2025CSR.dk

Mellemlederes trivsel er belastet af høje krav

29.10.2025Læger uden Grænser

Sponseret

Pilgrim donerer omsætning til Læger uden Grænser

26.10.2025Dansk Industri

Sponseret

Når forskellighed bliver en styrke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København