Tysk forsikringsgigant trækker kulstikket

Det tyske forsikringsselskab Allianz vil trække sine investeringer ud af virksomheder med for stærke forbindelser til kulindustrien og i stedet vil styrke vindbranchen.

Allianz har hovedsæde i München, hvor man også er stadionsponsor for det lokale storhold FC Bayerns hjemmebane. Foto: Flickr/Justo Lapiedra.

24.11.2015

CSR.dk

Det er en af de helt store aktører på det finansielle marked, der nu melder sig ind i kampen for et bedre klima. Det er således med det efterhånden velkendte 2-graders-temperaturstigningsmål, at den tyske forsikringsgigant Allianz, Europas største med indtægter for €122 mia. (910 mia. kr.) i 2014 og knap 150.000 ansatte, har annonceret, at man vil stoppe sine investeringer i virksomheder med forbindelser til kulindustrien og i stedet rette blikket mod vindsektoren.

Læs også: Britisk stop for kulkraft i 2025

”Vi vil ikke længere investere i virksomheder, der henter mere end 30 procent af deres overskud fra kulminedrift eller genererer mere end 30 procent af deres energi fra kul,” sagde investeringschef i Allianz, Andreas Gruber i går, mandag, til den tyske TV-station ZDF.

Skiftet vil ske over de næste seks måneder, tilføjede han, og i forlængelse heraf vil man over de kommende år fordoble investeringerne i vindindustrien til omkring €4 mia. (ca. 30 mia. kr).

Også det generelle investeringsklima spiller ind i Allianz’ prioritering. Koncernens nye topchef, CEO Oliver Bäte, har forpligtet sig til at booste både vækst og indtjening i selskabet, og i den forbindelse er de mange usikkerheder, der er forbundet med investeringer i kulindustrien, nok til – sammen med de forestående klimaforhandlinger til COP21 i Paris, nok til at skubbe Allianz i en grønnere retning.

Læs også: Pensionsselskab dropper investering i kulminer

Ved udgangen af 2014 administrerede Allianz en samlet investeringsportefølje på €1.800 mia. (godt 13.400 mia. kr.). Hvor stor en del heraf, der er placeret i virksomheder, som vil blive udfaset i tråd med det nye kodeks, fremgår ikke.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle