Klart mønster, pengeposer og ikke som klimakrise

CSR.dk’s udvalgte coronatendenser for den seneste uge handler om en klar linje i analyserne af bæredygtighedsindsatser og corona, om fondsmidler og om sammenligninger med klimakrisen.

20.03.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvad betyder corona-krisen for bæredygtighedsindsatsen – i virksomheder og i samfundet? Det spørgsmål tog CSR.dk fat i for en uge siden, og vi har naturligvis fulgt med i denne uge også.

Fælles fortælling
Første konstatering er, at der tegner sig en fælles hovedhistorie, når man taler om bæredygtighed og corona:

Corona-krisen kommer til at påvirke klimaindsatsen og investeringerne i andre bæredygtighedsindsatser negativt. Ikke bare bliver ressourcer og opmærksomhed dirigeret hen mod at redde liv, virksomheder og samfundsøkonomien, vigtige møder og samlinger, som skulle bringe internationale aftaler i hus, forpligte virksomheder og nationer yderligere bliver også udsat. Det vil føre til forsinkelser. 

Læs også: Coronavirus sænker CO2-udledninger, men skader klimaet på længere sigt

Det kommer dog næppe til at handle om en fuldstændig tilbagetrækning, for især klimakrisen er jo stadig højaktuel, når den umiddelbare coronakrise er ovre. Men som Steen Hildebrandt siger i SustainReport i dag, så skal bæredygtighedsfolk i virksomheder og organisationer ”være mere aktive end nogensinde”.

Helt afgørende for, hvor stor forsinkelsen i bæredygtighedsindsatserne bliver, er hvordan stater og institutionelle investorer vælger at investere og sætte i værk, når økonomien skal løbes i gang igen efter krisen. Bliver det i bæredygtige tiltag, f.eks. infrastruktur til grøn transport, vindmølleparker, grønnere offentlige indkøb, eller i flere motorveje og branchesubsidier uden krav om samfundsansvar? I USA har man f.eks. politiske diskussioner af, hvilke modkrav man kan stille til luftfartsselskaber i den støttepakke, man er ved at beslutte.

Disse overvejelser foregår på nationalt niveau. Men der ligger tilsvarende overvejelser i at forme virksomhedsstrategier til at komme videre fra krisen, og der skal man som bæredygtighedsspecialist helt sikkert være på stikkerne. Hellere før end siden.

Fonde åbner for posen
Ugens anden tendens er, at de store erhvervsdrivende fonde er kommet på banen for at hjælpe. Som de skriver i Finans. ”Store millionbeløb begynder nu at rulle ud af de store danske erhvervsfonde for at bidrage til løsningen og begrænsningen af coronakrisen.”

Udvalgte eksempler er:

  • Carlsbergfondene har afsat 95 mio. kr. til indsatsen mod Covid-19. De fleste millioner går til tre forskningsprojekter i relation til epidemien, men der er også afsat en stor pulje til at støtte kunsten, herunder kriseramte museer, og en mindre pulje til at støtte unges engagement for en bæredygtig fremtid. Carlsbergfondene består af de tre fonde Carlsbergfondet, Ny Carlsbergfondet og Tuborgfondet.
  • Poul Due Jensens fond, knyttet til Grundfos, som øger sine bevillinger i 2020 fra 125 til 200 millioner kroner. De skal fortsat gå til vand- og sanitetsprojekter, men en talsmand siger desuden til Finans, at ”coronakrisen vil kræve et ændret fokus i et stykke tid med mere fokus på især sundhedssektoren”.
  • Novo Nordisk Fonden, som sender 50 mio. kr. ud til projekter, der vil mindske de sundhedsmæssige konsekvenser af coronavirus-epidemien i Danmark. Det kan være både videnskabelige, oplysningsmæssige og sociale initiativer, men skal kunne sættes i gang med det samme.
  • H&M Foundation, der er en non-profit global fond, er gået en anden vej og har fulgt et ønske fra World Health Organization (WHO), om at donere midler til FN-fonden, som har skabt den nye Covid-19 solidaritetsfond. H&M Foundation har sendt 3,5 millioner kroner den vej.

Det er ikke det samme
Sidste punkt i CSR.dk’s udvalgte tendenser er sammenligninger af klima- og coronakrisen.

Nogle debattører og medier har bragt til torvs, at der er meget at lære af corona-krise. At den måde vi lever på nu, med mindre transport og rejseaktivitet, lokale indkøb og fællesskaber, kan være en vej til at opdage, at omstilling er mulig.

Men sådan kan man ikke sammenligne, siger andre. Som Peter Rathje, der er direktør for ProjectZero, er et offentligt-privat klimapartnerskab i Sønderborg-området, siger i et debatindlæg på Altinget:  

”Hvor coronaudbruddet opfattes som en (kortvarig?) undtagelsestilstand og har ét let kommunikerbart fjendebillede, den forbandede virus, er klimaændringerne langt sværere og komplekse at begribe og tackle følelsesmæssigt og intellektuelt. De er netop ikke af midlertidig karakter og dermed ikke en art undtagelsestilstand, tværtimod. Klimaforandringerne kommer langsomt snigende, år for år, og forstærkes og gør sig permanent sig med tiden, ligesom den nationale værktøjskasse er langt mere sammensat end at lukke grænser og bede folk spritte deres hænder af.”

Læs også: Er corona-krisen enden på bæredygtighed?

Det samme mener meteorolog Philip Tarning-Andersen i et debatindlæg i Infomation, hvor han siger at:

”Vi står både i en klima- og coronakrise, men selv om begge kriser er alvorlige, er det meningsløst at kræve klimamæssig undtagelsestilstand. Tiltagene for klimaet skal ikke være en undtagelsestilstand, men en ny ramme om vores hverdag, der også ændrer normalen”.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: coronakrisen

Både redaktionen og partnere på CSR.dk skriver løbende om coronakrisen. Vi har samlet alle artikler her. 

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle