Trivsel på arbejdspladsen afhænger af kollegaerne

En undersøgelse fra HK viser, at gode kollegaer er vigtigere end en god chef - og sågar vigtigere end en god løn.

Over halvdelen af deltagerne i HK's undersøgelse valgte 'gode kollegaer' som den afgørende faktor for deres daglige arbejdsglæde. .

10.05.2016

CSR.dk

Arbejdsglæde er noget, der har stor indvirkning på livsglæden. Hvis du ikke trives på jobbet, bliver du nemmere overmandet af stress og generelt underskud.

Men hvad skaber egentlig den der arbejdsglæde? Det giver HK et bud på i en ny undersøgelse foretaget blandt cirka 2.000 medarbejdere. Undersøgelsen viser, at det for de fleste er vigtigst at have gode kollegaer. Så kommer de spændende arbejdsopgaver, chefen og ikke mindst lønnen i anden række.

”Det sociale på arbejdspladsen har betydning for, om vi er stressede, og om vi trives på arbejdspladsen”, siger Signe Pihl-Thingvad, der er lektor ved Syddansk Universitet, hvor hun forsker i psykisk arbejdsmiljø. Hun tilføjer:

”Det har også betydning for, hvor let vi kan udføre vores arbejdsopgaver - altså for vores produktivitet”.

Det er ikke pengene, der gør os lykkelige
I undersøgelsen mener 54 procent, at kollegaerne spiller den største rolle, når det handler om at få en god arbejdsdag eller et godt arbejdsliv. 46 procent mener derimod, at arbejdsopgaverne er det afgørende, mens 30 procent peger på en god chef som den vigtigste faktorer. Kun 15 procent mener, at lønnen betyder mest for arbejdsglæden.

Læs også: Sladder er udbredt og ledelsens ansvar

 ”At lønnen er mindre vigtig, er en tendens, vi ser, i mange typer arbejde, hvor man hellere vil have et godt kollegaskab og interessante arbejdsopgaver”, siger Signe Pihl-Thingvad og fortsætter:

”Men det er ikke det samme som at sige, at løn ikke betyder noget. Det er bare et spørgsmål om, hvad man prioriterer i sin hverdag”, understreger hun.

Undersøgelsen er foretaget for HK og udført af Epinions Danmarkspanel.

-CHM

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.08.2025Sex & Samfund

Sponseret

"Jeg var så bange for at dø"

27.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UN Global Compact Network Denmark opstarter nyt Think Lab med fokus på Living Wage

26.08.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

FreeBee A/S skaber et mere sikkert arbejdsmiljø med ny halvautomatiseret lagerløsning

18.08.2025Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

15.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fordi inklusion, lighed og værdighed ikke er til forhandling

15.08.2025CSR.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

11.08.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sæt turbo på CSR initiativerne med nudging!

30.07.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

FN-værktøj skal styrke lige muligheder på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

08.09.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

08.09.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus