Trivsel på arbejdspladsen afhænger af kollegaerne

En undersøgelse fra HK viser, at gode kollegaer er vigtigere end en god chef - og sågar vigtigere end en god løn.

Over halvdelen af deltagerne i HK's undersøgelse valgte 'gode kollegaer' som den afgørende faktor for deres daglige arbejdsglæde. .

10.05.2016

CSR.dk

Arbejdsglæde er noget, der har stor indvirkning på livsglæden. Hvis du ikke trives på jobbet, bliver du nemmere overmandet af stress og generelt underskud.

Men hvad skaber egentlig den der arbejdsglæde? Det giver HK et bud på i en ny undersøgelse foretaget blandt cirka 2.000 medarbejdere. Undersøgelsen viser, at det for de fleste er vigtigst at have gode kollegaer. Så kommer de spændende arbejdsopgaver, chefen og ikke mindst lønnen i anden række.

”Det sociale på arbejdspladsen har betydning for, om vi er stressede, og om vi trives på arbejdspladsen”, siger Signe Pihl-Thingvad, der er lektor ved Syddansk Universitet, hvor hun forsker i psykisk arbejdsmiljø. Hun tilføjer:

”Det har også betydning for, hvor let vi kan udføre vores arbejdsopgaver - altså for vores produktivitet”.

Det er ikke pengene, der gør os lykkelige
I undersøgelsen mener 54 procent, at kollegaerne spiller den største rolle, når det handler om at få en god arbejdsdag eller et godt arbejdsliv. 46 procent mener derimod, at arbejdsopgaverne er det afgørende, mens 30 procent peger på en god chef som den vigtigste faktorer. Kun 15 procent mener, at lønnen betyder mest for arbejdsglæden.

Læs også: Sladder er udbredt og ledelsens ansvar

 ”At lønnen er mindre vigtig, er en tendens, vi ser, i mange typer arbejde, hvor man hellere vil have et godt kollegaskab og interessante arbejdsopgaver”, siger Signe Pihl-Thingvad og fortsætter:

”Men det er ikke det samme som at sige, at løn ikke betyder noget. Det er bare et spørgsmål om, hvad man prioriterer i sin hverdag”, understreger hun.

Undersøgelsen er foretaget for HK og udført af Epinions Danmarkspanel.

-CHM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

27.03.2026CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Regenerativt landbrug i Sui River-området afsluttet med succes

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams