Topsoe vil levere udstyr til brasiliansk brændstoffabrik - "et udtryk for dårlig dømmekraft," mener professor

Danske Topsoe skal levere udstyr til en fabrik i Brasilien, der ved hjælp af palmeolie skal producere biobrændstof til flytransport. EU-studie stempler dog palmeolie som mere klimabelastende end fossile brændstoffer, og aftalen møder også kritik fra både miljøorganisationer og eksperter.

Et studie fra EU-Kommissionen viser, at palmeolie er en større klimasynder en fossile brændsler. Arkivfoto..

06.12.2022

CSR.dk

Tilbage i oktober blev den danske virksomhed Topsoe, tidligere kendt som Haldor Topsøe, udvalgt som leverandør til producenten Brasil Biofuels nye fabrik, der opføres i Manaus i Amazonas.

I aftalen skal virksomheden levere udstyr til fabrikken, som producerer biobrændstof til flyvemaskiner fremstillet af palmeolie.

EU-Kommissionen har dog udarbejdet et studie, der viser, at palmeolie er værre for klimaet end fossile brændstoffer. Og i lovpakker, der er undervejs i EU, bliver palmeolie afvist som et grønt brændstof.

Læs også: Storbritannien vil stoppe regnskovsrydning med ny klimaaftale

Det skriver Politiken på baggrund af en artikel fra Klimamonitor.

I et skriftlig svar til Politiken fortæller Topsoes latinamerikanske direktør, Gustavo Cienfuegos, at investeringen er i gang, fordi det ”ikke er muligt at lave skiftet fra konventionelt brændstof til 100 procent brændsler baseret på grøn strøm nu og her.”

Han mener, at klimakrisen kræver, at man handler her og nu, og at det derfor vil være en fejl at med at fjerne CO2 fra flybranchen.

Direktøren tilføjer også, at projekterne vil blive certificerede, så man sikrer, at produktionen er bæredygtig. Derudover vil palmeolien blive dyrket i eksisterende plantager, så man ikke fælder ny regnskov til produktionen.

"Dårlig dømmekraft"
Henrik Wenzel, professor fra Syddansk Universitet, mener imidlertid ikke, at det retfærdiggør problematikken i at producere flybrændstof uf af palmeolie.

”Det er på ingen måde bæredygtigt. Hvis planen er at etablere palmeplantager i Amazonas, er det ligegyldigt, hvordan man vender og drejer det. Når der er arealforbrug, så er der en påvirkning af både klima og biodiversitet,” siger han til Politiken.

Professor Ida Theilade fra Københavns Universitet mener heller ikke, at produktion fra eksisterende plantager er med til at holde CO2-udledningen nede.

Læs også: Dine gamle sneakers kan redde en bid af regnskoven

Det kan i stedet øge den globale efterspørgsel efter palmeolie, hvis man bruger et landbrugsareal til én bestemt produktion.

Hos Rådet for Grøn Omstilling stiller man sig også kritisk overfor det nye projekt. Rasmus Bjerring Larsen, transportrådgiver, mener at det er ulogisk at bruge palmeolie til flybranchen, og kalder projektet for ”et udtryk for dårlig dømmekraft hos en virksomhed, der har alle kort på handen til at indtage en central rolle i den grønne omstilling.”

I det skriftlige svar til Politiken tilføjer Gustavo Cienfuegoes, at selvom Topsoe er udvalg som leverandør, så har de endnu ikke underskrevet en endelig kontrakt.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online