Til kamp mod det unødige papirspild!

Mange virksomheder har gode intentioner, når det kommer til arbejdet med miljømæssige hensyn. Desværre er det ofte dér, der bliver skåret ned, når vi med en lavkonjunktur som den nuværende, er nødt til at reducere virksomhedens udgifter.

17.03.2009

CSR.dk

Mange virksomheder har gode intentioner, når det kommer til arbejdet med miljømæssige hensyn. Desværre er det ofte dér, der bliver skåret ned, når vi med en lavkonjunktur som den nuværende, er nødt til at reducere virksomhedens udgifter. Sådan behøver det dog ikke at være – og et konkret og overkommeligt sted at tage fat kan være at skære ned på arbejdspladsens papirforbrug. På den måde er det nemlig muligt både at tage hensyn til miljøet og samtidig opnå store besparelser!
Det er ikke fordi, der mangler gode initiativer på det her område. Myndigheder, miljøorganisationer og leverandører af digital dokumenthåndtering, for blot at nævne nogle få, arbejder med løsninger, der kan minimere organisationers papirforbrug. Problemet er dog, at løsningerne ofte er meget omfattende at implementere, har en lang tidshorrisont og kræver store investeringer. Derfor er det reelt kun store virksomheder, der har ressourcer til at gøre noget ved arbejdspladsens papirforbrug.

Skift til dobbeltsidet udskrift
Men der findes faktisk forholdsvis nemme løsninger, hvis papirspildet skal minimeres; løsninger der kan gennemføres hurtigt og uden de helt store omkostninger. Dermed har også små- og mellemstore virksomheder mulighed for at vælge miljørigtige løsninger. Her tænker jeg på en simpel investering i en duplex-printer, der på grund af muligheden for dobbeltsidet udskrift halverer papirforbruget. Salgsstatistik fra analysebureauet IDC viser nemlig, at under 10 procent af de laserprintere, der sælges i Danmark og resten af Norden, kan udskrive på begge sider. Hertil kommer, at kun få rent faktisk anvender funktionen, når de skal udskrive.

Gode råd
Det er unødigt ressourcespild ikke at anvende begge sider af papiret – særligt når man tænker på, at man på op i mod 80-90 procent af alle udskrivninger sagtens ville kunne anvende begge sider af papiret. Det handler derfor om at ændre vores vaner, så vi lærer at vende papiret, når vi læser dokumenter – præcis som vi gør med aviser og bøger.
Til alle virksomheder, der ønsker at spare papir og dermed penge, foreslår jeg en enkel og effektiv to-trins-løsning:
1) Undersøg om kontorets printer kan udskrive på begge sider af papiret eller sørg for at investere i en printer med den funktion, når det er tid til at skifte den gamle ud.
2) Indstil din nye printer, så udskriften som standard er dobbeltsidet.
Andet behøver man ikke for at mindske papirforbruget med op mod 30 procent – og dermed både skåne miljøet og spare penge!

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark