Te-arbejderne i Malawi har fået bedre vilkår

En sammenslutning af flere forskellige interessenter har det seneste år arbejdet med at forbedre vilkårene for te-arbejderne i Malawi. Projektet har allerede givet gode resultater.

Forholdene for te-arbejderne i Malawi bliver bedre og bedre takket være en sammenslutning af flere forskellige interessenter. Foto: Flickr/Rebecca Jacobsen.

28.10.2016

CSR.dk

Te-industrien i det afrikanske land Malawi er i løbet af det seneste år blevet langt mere konkurrencedygtig. Det skyldes, at en sammenslutning af forskellige interessenter er gået sammen om at forbedre vilkårene for arbejdstagere og mindre landbrug, skriver edie.net.

Læs også: Klimatopmøde skal styrke vedvarende energi i Afrika

Initiativet går under navnet ’The Malawi Tea 2020 value network’ og indebærer et løbende samarbejde mellem producenter, detailhandlere, fagforeninger, NGO’er og offentlige myndigheder.

En for nyligt udsendt rapport peger på, at indsatsen har forbedret de generelle betingelser for te-arbejderne – herunder deres ernæring og løn.

Svære vilkår i Malawi
Trods forbedringerne er levestandarden endnu ikke god nok for de mange te-arbejdere. Derfor opfordrer Oxfarm, som er medlem af ’The Malawi Tea 2020 value network’, ifølge edie.net til, at de involverede parter hjælper i endnu højere grad.

Og hjælp er der brug for. Malawi, som er Afrikas næststørste producent af te, har 50.000 arbejdstagere og 12.000 mindre landbrug inden for te-industrien. Samtidig er Malawi et af verdens fattigste lande, hvor 62 procent af befolkningen lever under grænsen for ekstrem fattigdom, og hvor omkring halvdelen af alle børn sulter.

Lønningerne inden for te-sektoren steg tidligere på året som følge af den første såkaldte ’Collective Bargaining Agreement’ sat i verden af te-industrien og The Plantation Union. Denne fælles forhandlingsaftale, der bliver anset som et vigtigt redskab for dialog mellem arbejdere og selskaber, ikke mindst i forhold til netop lønforhandliner, er i høj grad et resultat af 2020-netværkets indsats.

Ifølge netværkets 21 partnere, der også omfatter blandt andet Ethical Tea Partnership, Fairtrade, Twinings og Rainforest Alliance, afspejler udviklingen en voksende erkendelse i industrien af, at kun en velfungerende og bæredygtig tesektor for alvor kan gøre en forskel for arbejderne i produktionen.

Læs også: Store CSR-muligheder i Afrika

Tidligere har storproducenten Unilever arbejdet sammen med non-profit-organisationen Forum for the Future for at sikre den internationale teforsyning, og inden udgangen af 2020 er koncernens plan at source 100 procent af sin te på bæredygtig vis.

- KLZ

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.11.2026CSR.dk

Unge mænd vil gerne sige fra over for sexisme. De skal have opbakning

29.10.2026CSR.dk

Ny forskning giver fem anbefalinger til bedre arbejdsmiljø i byggebranchen

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Danmarks første Mental Health Awards: Mental sundhed skal fra enkeltstående initiativer til strategi

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart