Sverige går foran Danmark og laver klimaneutrale brancheplaner for 2045

Tretten store svenske brancher har leveret klimakøreplaner for at blive fri for drivhusgasser i 2045 under initiativet Fossilfritt Sverige. Det er dog stadig ikke problemfrit, da for eksempel efterspørgslen på biobrændsel vil stige, men det er stadig et mål, der ligger fem år før Danmarks. Derfor efterlyser ledende erhvervsrepræsentanter fra Danmark lignende initiativer i Danmark.

Sveriges mål om at være klimaneutrale i 2045 hjælpes på vej af initiativet 'Fossilfritt Sverige', hvor hele erhvervsbrancher lancerer deres egne køreplaner for, hvordan de kan nå målene. Danske erhvervsrepræsentanter vil råbe politikerne op, så vi ikke sakker bagud. Arkivfto..

28.03.2019

CSR.dk

Tilsammen har i alt 13 brancher i Sverige kommet med køreplaner for, hvordan de vil leve op til Pariaftalen - til forskel fra Danmark er der her tale om hele brancher og ikke enkeltvirksomheder.

Brancherne inkluderer blandt andet skovbrug, cementproduktion, varmesektor, mineindustri, stålindustri, digital konsulentindustri, dagligvarebranchen, den maritime industri og luftfartsbranchen.

De 13 brancher er ansvarlige for 32 procent af Sveriges samlede CO2-udledning, og vores naboland mangler stadig at få tunge sektorer som landbruget og affaldsbranchen med på vognen.

’Fossilfritt Sverige’ er ikke udfordringsfrit
Den nationale koordinator for ’Fossilfritt Sverige’, Svante Axelson, beskriver køreplanerne som brikker i et puslespil, der til sammen skal udgøre de nationale planer og mål om kulstofneutralitet i 2045. Men det kommer ikke uden udfordringer:

”Mange industrier, som vil erstatte fossile brændsler med fornyelige brændstoffer, er afhængige af den mængde biobrændstof, som det er muligt at producere i svenske skove. Udfordringen er, at efterspørgslen efter biomasse formentlig vil overstige, hvad der kan leveres. Derfor ser vi et behov for en national bioøkonomisk strategi”, forklarer Svante Axelsson til Information som ét eksempel på, at branchernes køreplaner sammenlagt giver overblik over de udfordringer, også svenske myndigheder skal forholde sig til.

Brancheplanerne har medført et paradigmeskift i svensk politik, forklarer han. Det handler ikke længere om at brancher og virksomheder modsætter sig regeringsindgreb, men omvendt at det netop er brancher og virksomheder, der ønsker aktiv politisk indsats, der kan sikre at køreplanerne kan realiseres.

’Fossilfritt Sverige ’-initiativet bidrager blandt andet med rådgivning og samler viden og debat i offentlige forums.

Danske virksomheder kræver lignende tiltag
Danmark klimamål er ikke lige så ambitiøst som Sveriges, og der er heller noget der bare ligner ’Fossilfritt Sverige’ til at støtte og koordinere indsatsen på tværs af brancher, kommuner og organisationer. Men det har Danmark brug for, lyder det fra ledende erhvervsrepræsentanter.

En af de repræsentanter er Kim Fausing, CEO for Danfoss, der også tidligere sammen med en række andre topchefer for store hjemlige virksomheder har efterlyst et øget politisk ambitionsniveau fra regering og folketing.

”Lande omkring os som Sverige og Tyskland har lige nu sat højere klimaambitioner, end vi har i Danmark. Hvis vi skal genvinde vores position som grøn vindernation, så kræver det, at vi også her i Danmark sætter højere klimaambitioner samt en strategisk ramme for, hvordan vi skal komme i mål. Og her kan det svenske initiativ være en inspiration”, siger Kim Fausing til Information og fortsætter:

”I Danmark er der også brug for, at vi sætter nationale sektormål samt delmål, som kan drive den grønne danske omstilling. Vi kan ikke nedsætte CO2-udledningerne tilstrækkeligt, hvis ikke vi adresserer reduktioner i alle samfundets sektorer. Et minimum bør være, at Danmark yder sit bidrag til at nå målene i Parisaftalen.

Han påpeger samtidig, at ikke bare udbygning med grønne energikilder er vigtigt – energieffektivisering er helt afgørende, hvis vi i Danmark skal nå vores forpligtelser i forhold til Parisaftalen.

Borgerne har ændret fokus
Også Lars Aagaard, administrerende direktør for elselskabernes brancheorganisation Dansk Energi, efterlyser et hjemligt initiativ som ’Fossilfritt Sverige’.

”Når jeg gennem årene har talt med nogle af de store elforbrugere i erhvervslivet, har det typisk handlet om en ting: prisen på strøm. Men det seneste halve år er det blevet tydeligt, at store virksomheder med et kendt brand mærker, at deres kunder fordrer, at de håndterer klimaudfordringen”, siger han til Information og tilføjer:

”Så jeg tror ikke engang, det er nødvendigt at tvinge nogen herhjemme til at være med til det, som svenskerne har realiseret. Mange store industrielle spillere kan selv se, at de risikerer at blive trykket ud af markedet, hvis ikke de har styr på det her. De vil synes, det er supergodt med et forpligtende samarbejde med myndighederne efter svensk opskrift”.

Læs også: Danmark når først klimamål om 100 år, hvis tempoet fortsætter

Store danske virksomheder som Mærsk, Danish Crown og Arla er for alvor gået ind i klimakampen med deres mål om at være kulstofneutrale i 2050, men der er for mange brancher i Danmark stadig lang vej til at en samlet plan .

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre