Supermarkedskrig over dyrevelfærdsmærke

Kampen om dyrevelfærdsmærkning af svinekød er trådt ind i en ny fase. De to dominerende supermarkedskæder har valgt side.

Der er lagt op til kamp mellem to udgaver af et dyrevelfærdsmærke for svinekød. Foto: Josh Wedin.

11.05.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Fra sommeren 2017 vil man kunne se regeringens dyrevelfærdsmærke på svinekød i kølediske i hele landet. Det mærke bakker Dansk Supermarked, De Samvirkende Købmænd, Lidl og Aldi op om. Men allerede inden udgangen af 2016 vil COOP begynde at mærke kød efter en anden ordning.

Sådan står sagen efter i går, hvor begge parter lancerede planerne for deres mærke. COOP er dog ikke klar til at fortælle, hvordan deres kriterier vil se ud, eller hvem de konkret samarbejder med. Men det er ”anerkendte forskere og organisationer”, siger de til Landbrugsavisen.

Svinekød og dyrevelfærd i dag

  • To-tre procent af den samlede danske svineproduktion, foregår under vilkår, der svarer til mærkets krav til det 2- og 3-stjernede niveau.
  • Af den del af svineproduktionen, som leveres til det danske marked, vil 15-20 procent i dag kunne få dyrevelfærdsstjerner.
  • Målet er at flere især 1-stjernede produkter vil øge den andel til omkring 50 procent i løbet af nogle år.

Regeringens mærke for dyrevelfærd mødte kritik fra flere sider, da det først blev præsenteret i begyndelsen af 2016. En del af den kritik vil COOP’s mærke inkorporere. F.eks. vil økologisk og frilandsproduktion ikke være i samme kategori. 

Har alle råd til dyrevelfærd?

Selve ideen om et mærke, er alle dog enige om, er god.

”Vi er enige i, at der mangler et dyrevelfærdsmærke under niveauet for økologi og friland. Der er langt op til frilandskød og økologisk gris pengemæssigt – det kan vi sådan set godt se,” siger Signe Frese, chef for samfundsansvar i COOP til Landbrugsavisen.dk.

Netop muligheden for at flere vil have råd til at betale for bedre dyrevelfærd, har været drivkraften for Dansk Supermarkeds opbakning til regeringens forslag.

”Blå himmel og græs under maven til dyrene giver meget dyre produkter, og det har kun ganske få danskere råd til at købe. Det vil vi gerne undgå,” siger Helene Regnell til Danmarks Radio.

Ifølge Miljø- og Fødevareministeriet siger otte ud af ti danskere, at de gerne vil betale lidt mere for, at dyrene har haft det bedre under opdrættet.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

04.05.2026CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Derfor indgår virksomheder kommercielle partnerskaber med civilsamfundet

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Gratis konference sætter fokus på værdikæden som den nye gamechanger

CSR.dk

Ny analyse fra Danske Bank: PFAS er den glemte risiko i AI-boomet

Miljømærkning Danmark

Sponseret

ATP er Årets Grønne Indkøber 2025

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart