Supermarkedsgigant får ny pensionsaftale med fokus på klima og sundhed

Med en ny aftale med PFA får Salling Groups medarbejdere en grønnere pensionsordning og en udvidet sundhedsforsikring.

Foto: 123rf.com

08.05.2024

CSR.dk

20.000 medarbejdere i Salling Group får en ny pensions- og sundhedsaftale den 1. juli 2024, efter forhandlinger med PFA om en ny aftale som i højere grad vil fokusere på klima og sundhed. 

”I Salling Group arbejder vi ambitiøst og målrettet med både sundhed og klima, som er hovedprioriteterne i vores bæredygtighedsstrategi. Derfor er det også centrale punkter i vores valg af PFA, som skal sikre vores medarbejdere en pensionsaftale med større fokus på klima og en forbedret sundhedsforsikring,” siger Louise Gade, direktør for People, Culture & Sustainability i Salling Group.

Den nye aftale sikrer en pensionsaftale med et grønt aftryk samt flere sundhedstilbud til endnu flere medarbejdere i Salling Group.

Pension med styrket fokus på klima

Med den nye aftale får nye medarbejdere i Salling Group automatisk mulighed for at investere 25 procent af deres pensionsopsparing i klimaindsatser. Det gælder investeringer, der bidrager med teknologi og industrielle løsninger til den grønne omstilling, samt projekter som fx solcelle- og havvindmølleparker. Ligeledes kan nuværende medarbejdere flytte deres pension til den samme klima-profil, som nye medarbejdere automatisk tilmeldes.

”Når man placerer sin pensionsopsparing i klimarettede investeringer gennem PFA, er målsætningen, at aktierne skal udlede 60 procent mindre CO2 end verdensaktieindekset. Og i løbet af i år kommer hele produktet til at være CO2-neutralt målt på scope 1 og 2,” fortæller Ole Krogh Petersen.

For Salling Group har det ligeledes været centralt, at PFA tilslutter sig det internationalt anerkendte Science Based Target initiative, som hjælper virksomheder med at sætte konkrete og videnskabeligt funderede mål for reduktion af CO2-udledning.

”For os har det været vigtigt, at PFA forpligter sig til Science Based Targets initiative og sætter både ambitiøse og realistiske klimamål, ligesom vi selv har gjort. Som en del af Salling Groups klimaambition, stiller vi krav til, at vores leverandører sætter mål for reduktion af deres udledninger, og derfor er vi glade for, at det er blevet en del af aftalen,” siger Louise Gade.

PFA har tilsluttet sig Science Based Targets initiative og er påbegyndt arbejdet med at sætte reduktionsmål.  

Udvidet sundhedsforsikring

Udover en grønnere pensionsaftale indeholder Salling Groups nye aftale med PFA en markant forbedret sundhedsaftale, som dækker flere medarbejdere end tidligere. Som noget nyt vil elever fremover være dækket af sundhedsforsikringen.

Medarbejdernes sundhedsforsikring er desuden blevet udvidet, så den dækker en længere række sundhedstilbud, herunder et bredere udvalg af online hjælp som psykolog, coach, fysioterapeut og familierådgivning, ligesom aftalen sætter stor fokus på at afhjælpe det store samfundsproblem, at familier venter for lang tid på hjælp til et barn i mistrivsel.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

05.05.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Dansk Erhverv

Sponseret

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus