Studerende kæmper for at reducere spild af frugt og grønt

17 studerende tager udfordringen op og mødes med branchen for at komme spild af frugt og grønt til livs.

AgroTech Challenge bliver afholdt i Aarhus, hvor studerende skal finde løsningen på madspild. Foto: Agrotech.

14.08.2013

CSR.dk

Der er i alt 17 studerende, der skal deltage i Agrotech Challenge i Aarhus. Foto: Agrotech.

Frugt- og grøntbranchen står over for massive udfordringer i forhold til spild af mad. Det vil 17 studerende nu prøve at finde en løsning på, når de mødes med branchen i en camp til konkurrencen AgroTech Challenge i Aarhus. Her skal de studerende komme med forslag til, hvordan spildet kan nedsættes.

Anne Hørby Bendtsen, der er Campleder for AgroTech Challenge ser frem til arbejdet med de studerende.

Læs også: Scandic sætter en stopper for madspild

”Vi arbejder oftest i åbne innovationsforløb, men vi har ikke tidligere haft forløb, hvor det udelukkende har været studerende og hvor der har været et konkurrenceelement ind over. De studerende er super tændte og jeg er sikker på, der bliver kamp til stregen og at vi i slutningen af ugen får præsenteret nogle rigtig gode løsningsforslag”.

De studerende kommer fra forskellige studieretninger, som for eksempel kemi, innovation management, kaospilot, global nutrition and health, og marketing. Alle har dog det tilfælles, at de gerne vil finde en løsning på problemet med madspild. Alene i primærproduktionen i frugt- og grøntbranchen kasseres hvert år en tredjedel af produktionen før den overhovedet er nået frem til butikkerne.

De 17 studerende mødes i denne uge i en camp hos AgroTech i Aarhus med fire virksomheder fra branchen. Det er første gang, at det udelukkende er studerende, der skal idéudvikle på området. Temaet for mødet er ”From Waste 2 Value”.

Læs mere her.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V