Studerende kæmper for at reducere spild af frugt og grønt

17 studerende tager udfordringen op og mødes med branchen for at komme spild af frugt og grønt til livs.

AgroTech Challenge bliver afholdt i Aarhus, hvor studerende skal finde løsningen på madspild. Foto: Agrotech.

14.08.2013

CSR.dk

Der er i alt 17 studerende, der skal deltage i Agrotech Challenge i Aarhus. Foto: Agrotech.

Frugt- og grøntbranchen står over for massive udfordringer i forhold til spild af mad. Det vil 17 studerende nu prøve at finde en løsning på, når de mødes med branchen i en camp til konkurrencen AgroTech Challenge i Aarhus. Her skal de studerende komme med forslag til, hvordan spildet kan nedsættes.

Anne Hørby Bendtsen, der er Campleder for AgroTech Challenge ser frem til arbejdet med de studerende.

Læs også: Scandic sætter en stopper for madspild

”Vi arbejder oftest i åbne innovationsforløb, men vi har ikke tidligere haft forløb, hvor det udelukkende har været studerende og hvor der har været et konkurrenceelement ind over. De studerende er super tændte og jeg er sikker på, der bliver kamp til stregen og at vi i slutningen af ugen får præsenteret nogle rigtig gode løsningsforslag”.

De studerende kommer fra forskellige studieretninger, som for eksempel kemi, innovation management, kaospilot, global nutrition and health, og marketing. Alle har dog det tilfælles, at de gerne vil finde en løsning på problemet med madspild. Alene i primærproduktionen i frugt- og grøntbranchen kasseres hvert år en tredjedel af produktionen før den overhovedet er nået frem til butikkerne.

De 17 studerende mødes i denne uge i en camp hos AgroTech i Aarhus med fire virksomheder fra branchen. Det er første gang, at det udelukkende er studerende, der skal idéudvikle på området. Temaet for mødet er ”From Waste 2 Value”.

Læs mere her.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online