Studerende kæmper for at reducere spild af frugt og grønt

17 studerende tager udfordringen op og mødes med branchen for at komme spild af frugt og grønt til livs.

AgroTech Challenge bliver afholdt i Aarhus, hvor studerende skal finde løsningen på madspild. Foto: Agrotech.

14.08.2013

CSR.dk

Der er i alt 17 studerende, der skal deltage i Agrotech Challenge i Aarhus. Foto: Agrotech.

Frugt- og grøntbranchen står over for massive udfordringer i forhold til spild af mad. Det vil 17 studerende nu prøve at finde en løsning på, når de mødes med branchen i en camp til konkurrencen AgroTech Challenge i Aarhus. Her skal de studerende komme med forslag til, hvordan spildet kan nedsættes.

Anne Hørby Bendtsen, der er Campleder for AgroTech Challenge ser frem til arbejdet med de studerende.

Læs også: Scandic sætter en stopper for madspild

”Vi arbejder oftest i åbne innovationsforløb, men vi har ikke tidligere haft forløb, hvor det udelukkende har været studerende og hvor der har været et konkurrenceelement ind over. De studerende er super tændte og jeg er sikker på, der bliver kamp til stregen og at vi i slutningen af ugen får præsenteret nogle rigtig gode løsningsforslag”.

De studerende kommer fra forskellige studieretninger, som for eksempel kemi, innovation management, kaospilot, global nutrition and health, og marketing. Alle har dog det tilfælles, at de gerne vil finde en løsning på problemet med madspild. Alene i primærproduktionen i frugt- og grøntbranchen kasseres hvert år en tredjedel af produktionen før den overhovedet er nået frem til butikkerne.

De 17 studerende mødes i denne uge i en camp hos AgroTech i Aarhus med fire virksomheder fra branchen. Det er første gang, at det udelukkende er studerende, der skal idéudvikle på området. Temaet for mødet er ”From Waste 2 Value”.

Læs mere her.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom