Store virksomheder sparer over 80 mia. kr. på mindre CO2 i forsyningskæderne

Ifølge en ny undersøgelse fra CDP, har en stribe selskaber i sværvægtsklassen sænket deres leverandørrelaterede CO2-udslip med 551 mio. ton, hvilket har sparet dem 14 mia. dollars.

Ifølge CDP er virksomhedernes CO2-udslip fra deres forsyningskæder i gennemsnit fire gange så højt som det fra deres direkte drift. Foto: flickr/Tim Caynes.

16.02.2018

CSR.dk

58 virksomheder har fundet vej til den anden udgave af miljøkommunikationsorganisationen CDPs Supplier Engagement leader board på baggrund af deres indsats for at mindske CO2-fodaftrykket i deres omfattende forsyningskæder.

Læs også: CDP: Bilindustrien skal gå low-carbon for at overleve

Selskaberne tæller storaktører som Apple, Honda, Microsoft, Nestlé, Rolls Royce og Unilever, og sammenlagt har 4.800 af deres leverandører skåret 551 mio. ton kuldioxid af deres udledninger i 2017, svarende til mere end hele Brasiliens udslip i 2016. Som følge af denne CO2-reduktion, har virksomhederne rapporteret om besparelser på i alt 14 mia. dollars (godt 83,5 mia. kr.).

De 58 virksomheder

Accenture
Acciona S.A.
Adobe Systems, Inc.
Advanced Micro Devices, Inc
Ajinomoto Co. Inc.
Apple Inc.
Atos SE
Bank of America
BNY Mellon
Bridgestone Corporation
BT Group
Coca-Cola HBC AG
Companhia de Concessões Rodoviárias - CCR
Cisco Systems, Inc.
Daikin Industries, Ltd.
Fujitsu Ltd.
Hankook Tire Co Ltd
Hewlett Packard Enterprise Company
Honda Motor Company
HP Inc
Husqvarna AB
Imperial Brands
ING Group
Intel Corporation
Interserve Plc
ISG plc
Johnson & Johnson
Juniper Networks, Inc.
KAO Corporation
Kellogg Company
Konica Minolta, Inc.
Koninklijke Philips NV
MetLife, Inc.
Metso
Microsoft Corporation
Nestlé
NRG Energy Inc
Owens Corning
Pacific Market International
Panasonic Corporation
PG&E Corporation
Philip Morris International
Philips Lighting
PricewaterhouseCoopers LLP
Red Eléctrica S.A.U.
Reynders Label Printing
Rolls-Royce
Sky plc
Société Générale
Sodexo
Taiwan Semiconductor Manufacturing
TD Bank Group
Tech Mahindra
Tereos
Tetra Pak
Tokyo Gas Co., Ltd.
Unilever plc
United Microelectronics
Yokohama Rubber Company, Limited

Kilde: CDP

Samtidig noterer CDP i stigning i antallet af virksomheder, der er opmærksomme på vandsikkerhed i deres forsyningskæder, hvilket ifølge organisationen har ført til, at 15 procent flere leverandører har offentliggjort data om vandforbrug til deres kunder gennem CDP i 2017. Derudover er selskaber som Klabin, L'Oréal og McDonald’s blandt de første til at arbejde sammen med CDP for at stoppe afskovning.

I rapporten Closing the Gap: Scaling up sustainable supply chain practices, som er CDP’s globale supply chain-undersøgelse for 2018, har organisationen udvalgt og anerkendt 58 virksomheder – dobbelt så mange som sidste år – ud af en pulje på over 3.300, på baggrund af deres arbejde med leverandører for at reducere udledninger og minimere miljørisici i deres forsyningskæder.

Ros til Frankrig, Japan og de amerikanske virksomheder
Som nævnt er den amerikanske softwaregigant Microsoft blandt de fremhævede på CDP’s leader board, og her er man glade for anerkendelsen i forhold til arbejdet med at mindske udslip, forbedre energieffektivitet og håndtere vandrelaterede risici.

”Vores daglige kontakt med titusindvis af leverandører verden over rummer både et stort ansvar og store muligheder. Vores partnerskab med CDP’s Supply Chain-program har hjulpet os med at etablere miljøpolitikker og gøre vores forsyningskæde mere bæredygtig, hvilket har styrket vores konkurrencefordel til en low-carbon-fremtid”, siger Responsible Sourcing Manager hos Microsoft, Tim Hopper.

Udover de 58 virksomheder, har CDP i rapporten også nærstuderet otte af verdens største økonomier (Brasilien, Kina, Frankrig, Tyskland, Indien, Japan, Storbritannien og USA) for at sammenligne leverandører i forhold til, hvor parate de er til at håndtere miljørisici.

Her fremhæver CDP Frankrig som den nation, hvor flest virksomheder (80 procent) har integreret klimaforandringerne i deres forretning, mens flest japanske selskaber (77 procent) har fastsat udledningsreduktionsmål.

Læs også: Rapport: Deleøkonomiens største potentiale for CO2-reduktion ligger i transportsektoren

CDP roser også de amerikanske virksomheder, der udgør en tredjedel af listen, for deres ‘We are Still In’-reaktion på Trump-regeringens farvel til Parisaftalen, mens det modsat halter for Brasilien, et land ”plaget af økonomisk og politisk usikkerhed”, hvor kun 21 procent af selskaberne har reduktionsmål, otte procent har målsætninger for vedvarende energi og blot seks procent af leverandørerne arbejder sammen med deres egne leverandører om klimaforandringstiltag.

-AK

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Lanceringswebinar: Svanemærkets nye krav til rengøringsservice og vinduespolering

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

17.01.2025ØNSK ApS

Sponseret

“Bøtter der batter!”: et kig på ØNSKs cirkulære kaffeløsning

17.01.2025CSR.dk

Endelig afskaffes prisloftet på overskudsvarme

17.01.2025CSR.dk

Regenerativt landbrug: Udfordringer og potentialer

16.01.2025Atea Danmark A/S

Sponseret

Brd. Klee A/S fik med hjælp fra Ateas Customer Experience-team (CX) mindsket CO2-aftryk og sikret ansvarlig håndtering af udtjent it-udstyr

15.01.2025NRGreen ApS

Sponseret

Hørkram tager ambitiøse skridt mod en grøn omstilling

15.01.2025CSR.dk

Tøjretur fører til massive mængder affald

13.01.2025CSR.dk

Forhandlinger om stor klimaaftale er brudt sammen

13.01.2025Cemasys.com

Sponseret

Carbon Accounting Standards and Global Frameworks

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

04.12.2024

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Erhvervsakademi Aarhus
Efteruddannelse
ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. ESG-rapportering er jeres måde som virksomhed til at redegøre for arbejdet med bæredygtighed og samfundsansvar. ESG-rapportering er et nødvendigt tiltag I bør forholde jer til, da det kan påvirke jeres omdømme over for fx investorer, kunder og leverandører.

Dato

07.01.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Q&A webinar 20. januar: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

20.01.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Q&A webinar 20th January: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

20.01.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

SustainImpact ApS
Webinar
Sådan scorer du i DMA

Hvor svært kan det være? Det er jo bare en karakter fra 1-5 på de forskellige områder. Men CSRD foreskriver at du skal kunne sikre en konsistent scoring år efter år og man skal kunne følge argumentationen, så hvordan gør vi det effektivt. Hvordan laver vi scoringsnøgler og dokumenterer selve scoringen.

Dato

22.01.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybridhold - Forår 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart januar 2025.

Dato

23.01.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online