Sportsligt: Engelsk klub først til at give mandlige og kvindelige fodboldspillere ligeløn

Den engelske fodboldklub Lewes FC er som den første professionelle klub begyndt at give sine mandlige og kvindelige spillere det samme i løn. ”Vi håber at starte et skifte”, lyder det fra folkene bag.

De bedste herre- og damehold i Lewes FC får nu det samme i løn. Foto: Lewes FC.

13.07.2017

CSR.dk

I hvert fald de bedste mænd. For de bedste kvindelige spillere er billedet et noget andet; selv de allerbedste må ”nøjes” med en årsløn på niveau med det, de mandlige megastjerner tjener på en uge. Men det vil en engelsk klub nu prøve at lave om på.

Lewes FC annoncerede således i går, at man som den første professionelle klub er begyndt at give det samme i løn til sine mandlige og kvindelige spillere. Det sker som et led i kampagnen Equality FC, der som navnet antyder skal ”skabe opmærksomhed om den voksende ulighed mellem kønnene i fodbold”, som det hedder.

”Ved at betale vores dame- og herrehold ligeligt, og give dem de samme ressourcer i forhold til træning og faciliteter, håber vi at starte et skifte på tværs af Storbritannien, der vil være med til at sætte en stopper for undskyldningerne for, hvorfor et så dybt lønningsgab eksisterer i vores sport”, siger direktør for Lewes FC, Jacquie Agnew.

Lewes’ målsætninger

  • At hæve og sætte spillerbudgetterne for kvindernes og mændenes førstehold på samme niveau
  • At sørge for ligelige ressourcer til træning, præstationer og styrke- & konditionstrænere
  • At opgradere udstyr og faciliteter til at leve op til standarderne i højere fodbolddivisioner
  • At investere i lokale græsrødders muligheder for at styrke lige deltagelse i sporten fra piger og drenge

Kilde: The Guardian

Fællesskab bag lighedskamp
Lewes FC, der hører hjemme i byen Lewes i det sydligste England, og hvis historie rækker tilbage til 1885, var tæt på at gå konkurs i 2010. En gruppe fans formåede imidlertid at gribe klubben i faldet og få dens ejerskab restruktureret, så den nu er sat op som et såkaldt Community Benefit Society, hvilket i praksis betyder, at klubben er non-profit og ejet af fans, og at alle og enhver kan købe sig ind for £30 (godt 250 kr.) pr. aktie. Til gengæld kan man kun købe én.

Det er i høj grad denne tankegang, der har ført til kønslighedskampagnen, og det er noget, der bliver værdsat i alle led i klubbens organisation.

”Jeg er stolt over at Lewes har vist mod og søsat Equality FC-kampagnen. At de kvindelige spillere nu får de samme belønninger som deres mandlige kolleger for det samme stykke arbejde er et fantastisk skridt fremad for kvindefodbolden. Det sender et kraftfuldt signal til ikke bare vore spillere og vores klub, men til hele den britiske fodboldverden om at kvindefodbold fortjener den samme støtte som mændenes”, siger manager for Lewes’ kvindehold, John Donoghue.

Læs også: Ansvar og mangfoldighed i code of conduct fra DBU

Lewes FC’s herrehold spiller i den såkaldte Isthmian League Division One South, der er den 8. bedste række i det britiske ligasystem og bedst kan sammenlignes med Københavnsseriens serie 3, mens kvindeholdet er at finde i Women’s Premier League Southern Division, som er den 3. bedste række.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

27.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard for du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed.

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Vinter 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K