Sparekassen Kronjylland vil støtte fællesskaber, der har fokus på bevægelse

Temaet er ”bevægelse i fællesskaber”, når Sparekassen Kronjylland sammen med sine garanter uddeler donationer fra Garant-millionen. Formålet er at støtte fællesskaber, der igennem bevægelse styrker både den fysiske og mentale sundhed blandt dets medlemmer.

Foto: Sparekassen Kronjylland

27.02.2024

CSR.dk

Det er sundt at bevæge sig og få pulsen op. Det er også godt for vores mentale trivsel at være en del af et fællesskab. Og kombinerer man de to, så peger sundhedsforskningen på, at det har en lang række fordele, f.eks. er det med til at forebygge sygdomme. Derfor sætter næste uddeling fra Garant-millionen fokus på bevægelse i fællesskaber.

Styrket indsats i lokalsamfundene

Det er Sparekassen Kronjylland, der igennem Garant-millionen uddeler donationer til foreninger og initiativer, der kombinerer bevægelse og fællesskaber.

"I Sparekassen har vi i mange år arbejdet aktivt med vores medarbejderes trivsel, fordi vi tror på, at tilfredse medarbejdere giver mere tilfredse kunder," fortæller Marlene Bay Møller, der er områdedirektør for HR og Kommunikation i Sparekassen Kronjylland, og tilføjer, at Sparekassen også er sponsor i en lang række idrætsforeninger og lokale fællesskaber.

“Med ”bevægelse i fællesskaber” som det næste tema for Garant-millionen styrker vi denne indsats ved at støtte fællesskaber, der kombinerer stærke relationer med bevægelse,” tilføjer Marlene Bay Møller.

Støtter fællesskaber med fokus på bevægelse

Valget af ”bevægelse i fællesskaber” som næste tema for Garant-millionen kommer på et tidspunkt, hvor både den fysiske og mentale sundhed er udfordret i samfundet.

En ny undersøgelse af danskernes sundhed, som Sundhedsstyrelsen har foretaget i 2023, viser, at den mentale sundhed bliver stadigt dårligere, mens andelen af borgere med svær overvægt fortsat stiger, ligesom andelen af fysisk inaktive er stigende. Disse er alle faktorer, som er med til at forårsage mistrivsel, sygdom og tidlig død.

“I Sparekassen håber vi, at vi kan være med til at gøre en forskel for den fysiske og mentale sundhed ved at sætte fokus på de gavnlige effekter ved at dyrke motion i et fællesskab og ved at støtte foreninger, der gør en indsats for at skabe et fællesskab omkring det at bevæge sig og være aktiv,” fortæller Marlene Bay Møller fra Sparekassen Kronjylland.

Sparekassens garanter kan indstille et fællesskab nu

Garant-millionen er åben for indstillinger nu og frem til 22. marts, hvor Sparekassens garanter kan indstille fællesskaber til en donation.

“Sidst fik vi 181 indstillinger, og der var mange gode formål i blandt, som gør en stor forskel i samfundet, så vi ser frem til igen at kunne sætte fokus på fællesskaber, der gør en forskel for andre,” fortæller Marlene Bay Møller.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Få guides og vejledning: Sådan fremmer du diversitet og inklusion i din virksomhed

07.01.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

06.01.2026CSR.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

30.12.2025CSR.dk

Flere kvinder og forskningsprofiler: Den danske magtelite følger med tiden

22.12.2025CSR.dk

Ny analyse om dårligt arbejdsmiljø: Her er brancherne, hvor lønmodtagerne er hårdest ramt

15.12.2025BSR

Sponseret

Community Engagement: A Cornerstone of Effective Stakeholder Engagement

09.12.2025CSR.dk

Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus