Sociale fremskridt er en bedre målestok end BNP

Der er stor variation i landes evne til at konvertere økonomisk velstand til sociale fremskridt, viser Deloitte-undersøgelse.

20.05.2015

CSR.dk

Om Social Progress Index

Social Progress Index 2015 er en kortlægning af social velstand i 133 lande foretaget af Deloitte i samarbejde med blandt andre Michael Porter fra Harvard Business School og organisationen Social Progress Imperative.

Undersøgelsen giver et mere nuanceret billede af velstand, idet den ikke blot ser på økonomisk velstand (BNP), men også sociale faktorer som uddannelse, infrastruktur, sundhed, menneskerettigheder og muligheden for den enkelte for at skabe sig et godt liv.

Kilde: Deloitte 

Tænker man på et mål for velstanden rundt omkring i verden, tænker de fleste på bruttonationalproduktet, BNP. Men inkluderer man sociale faktorer i analysen, ser billedet faktisk noget anderledes ud.

Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte, som netop har kortlagt sociale fremskridt i 133 lande.

”Naturligvis er der en sammenhæng mellem et lands BNP og det sociale klima generelt, men den sammenhæng er mindre tydelig, end vi måske går og tror. Eksempelvis scorer Costa Rica højere på social velstand end Italien, selv om Italiens bruttonationalprodukt er mere end dobbelt så stort. Omvendt har USA et relativt højt BNP, men glider ned ad listen blandt andet på grund af ringe adgang til sundhed”, siger partner i Deloitte Anne Mette Christiansen.

Blandt de lande, der er dårligst til at omsætte økonomisk velstand til social fremgang, er generelt de mellemøstlige og afrikanske lande. Omvendt scorer flere latinamerikanske lande højt. Den viden er afgørende for virksomheder, der opererer globalt.

”Hvad enten man som virksomhed står for at investere i udlandet, styrke sin leverandørbase eller skærpe sin profil inden for social ansvarlighed, er det afgørende, at man har en bred forståelse af de lande, man har i sigte. Jo bedre man forstår, hvordan sociale fremskridt hænger sammen med økonomisk vækst, des mere værdi får man ud af sine penge”, siger Anne Mette Christiansen.

Danmark får en 8. plads på den samlede liste, mens Norge, Sverige og Schweiz udgør top 3.

Download hovedkonklusionerne her

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.10.2026CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

02.10.2026CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense