Social kapital styrker danske mejerier

De sociale ressourcer, der er i samarbejdsrelationen mellem ledelse og medarbejdere, kan godt betale sig. Det viser en ny undersøgelse foretaget af Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø, hvor seks mejerier har sat fokus på social kapital.

Investeringer i social kapital kan godt betale sig, viser ny undersøgelse med seks danske mejerier fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø. Arkivfoto..

24.04.2019

CSR.dk

Mere engagement og arbejdsglæde, højere selvvurderet produktivitet, bedre psykisk velbefindende og lavere sygefravær blandt medarbejderne. Alt dette har seks danske mejerier oplevet ved at sætte fokus på social kapital, ifølge ny forskning. Det skriver Arbejdsmiljø i Danmark.

Læs også: En skitse af fremtidens fødevarebranche

Bag undersøgelsen står Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø. Undersøgelsen afdækkede generelle metoder, som alle arbejdspladser kan bruge, lyder det fra cand.scient.pol. og seniorforsker på NFA, Thomas Clausen, der er en af forskerne bag undersøgelsen.

”Det kan måske lyde lidt svært at arbejde med social kapital, men grundlæggende handler det om at involvere medarbejderne og bruge deres viden og idéer til at finde de flaskehalse, som forhindrer dem i at udføre deres arbejde bedst muligt. På den måde kan man arbejde systematisk med ledelse og samarbejde på arbejdspladsen”, siger Thomas Clausen til Arbejdsmiljø i Danmark.

Social kapital handler om ledelse og samarbejde. Det er værdien af de ressourcer, der er i samarbejdsrelationerne i de enkelte teams, mellem teams, mellem ledelse og medarbejdere og på arbejdspladsen som helhed, herunder hvordan man samarbejder, kommunikerer om opgaveløsningen og hjælper hinanden.

Uudnyttede potentiale i samarbejde på tværs af teams
Undersøgelsen af mejerierne viser, at der især er et uforløst potentiale i at dyrke samarbejdet mellem de forskellige afdelinger:

”Mange arbejdspladser har tilsyneladende mere fokus på de enkelte teams og det, der foregår indenfor teamet, end på samarbejdet mellem teams. Der finder vi lidt en gråzone, som har betydning både for produktionen og arbejdsglæden”, siger Thomas Clausen til Arbejdsmiljø i Danmark.

Og det er blevet vigtigere at arbejde med social kapital i takt med, at selvledelse bliver mere og mere udbredt, hvor afdelinger og teams arbejder sammen uden, at arbejdet bliver koordineret og styret af ledelsen, viser en rapport fra NFA om social kapital, som psykolog og seniorforsker på NFA, Vilhelm Borg, står bag.

Læs også: ’Man bliver nødt til at blande sig’

”Det er meget vigtigt at have fokus på samarbejdet mellem de forskellige teams og afdelinger, som ellers kan arbejde forbi hinanden uden gensidig tillid, for lidt kommunikation og med forskellige opfattelser af opgaven. Så risikerer man, at kvaliteten i arbejdet bliver dårligere”, siger han til Arbejdsmiljø i Danmark.

- SDN

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Anerkendelse i fokus: Comwell fejrede Årets Teamplayers og Årets Elever

05.06.2026CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online