SMV'erne kan relativt nemt reducere deres CO2-udledning, viser undersøgelse

En analyse foretaget i Sønderborg-området viser, at de små og mellemstore virksomheder (SMV'erne) kan reducere deres CO2-udledninger med 25 procent via investeringer tjent hjem på fem år.

03.01.2022

CSR.dk

De små og mellemstore virksomheder bliver i stigende grad mødt med klimakrav fra større virksomheder, som de samarbejder med f.eks. via salg af varer eller ydelser.

Det skriver Jydske Vestkysten.

I Sønderborg er næsten halvdelen af de danske virksomheder i gang med klimaarbejdet; et nødvendigt tiltag, hvis man vil ruste sig til de krav, der løbende bliver sat fra blandt andet kunder, banker og myndigheder. Det betyder dog også, at mange endnu ikke er i gang, hvilket kan skyldes manglende viden og kompetencer.

Potentialet for CO2-besparelser er ellers stort, viser en ny undersøgelse kaldet ProjectZero. I samarbejde med IngeniørService har man kortlagt potentialer og barrierer i Sønderborg-områdets SMV’er.

Analysen viser, at der relativt enkelt kan reduceres en fjerdedel af virksomhedernes samlede CO2-udledning.

Blandt de 17 medvirkende virksomheder estimerer undersøgelsen at CO2-udledningen kan reduceres med 20 procent med investeringer med en tilbagebetalingstid på tre år, 25 procent via investeringer tjent hjem på fem år og 33 procent via investeringer tjent hjem på ti år.

Læs også: Digitalisering udgør stort grønt potentiale, men det udnyttes ikke i høj nok grad, mener eksperter

”Derfor er det nødvendigt at få gennemgået virksomheden for besparelsespotentialer hurtigst muligt. To til tre dages dedikeret arbejdstid på tværs af ledelse, indkøb og teknisk personale kan bringe virksomhederne langt”, vurderer Knud Aage Iversen, Senior energirådgiver, Dansk IngeniørService, som har foretaget screeningerne sammen med ProjectZero.

Han tilføjer at SMV’ernes organisation og ledelse typisk er fokuseret på andre opgaver end klima. Han peger på områderne ventilation, tomgang- og standby-forbrug samt konvertering til vedvarende energi og fjernvarme som værende nogle af de lavthængende frugter.

Danvoss er en af de store virksomheder, der fremadrettet vil stille krav til deres underleverandører. De oplever selv et stigende pres fra globale kunder, talenter, krav fra EU og fra investorer.

Danfoss understreger dog, at de ønsker at løse klimaudfordringerne i fællesskab og er klar til at samarbejde med de SMV’er, der leverer til dem.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams