SMV'erne kan relativt nemt reducere deres CO2-udledning, viser undersøgelse

En analyse foretaget i Sønderborg-området viser, at de små og mellemstore virksomheder (SMV'erne) kan reducere deres CO2-udledninger med 25 procent via investeringer tjent hjem på fem år.

03.01.2022

CSR.dk

De små og mellemstore virksomheder bliver i stigende grad mødt med klimakrav fra større virksomheder, som de samarbejder med f.eks. via salg af varer eller ydelser.

Det skriver Jydske Vestkysten.

I Sønderborg er næsten halvdelen af de danske virksomheder i gang med klimaarbejdet; et nødvendigt tiltag, hvis man vil ruste sig til de krav, der løbende bliver sat fra blandt andet kunder, banker og myndigheder. Det betyder dog også, at mange endnu ikke er i gang, hvilket kan skyldes manglende viden og kompetencer.

Potentialet for CO2-besparelser er ellers stort, viser en ny undersøgelse kaldet ProjectZero. I samarbejde med IngeniørService har man kortlagt potentialer og barrierer i Sønderborg-områdets SMV’er.

Analysen viser, at der relativt enkelt kan reduceres en fjerdedel af virksomhedernes samlede CO2-udledning.

Blandt de 17 medvirkende virksomheder estimerer undersøgelsen at CO2-udledningen kan reduceres med 20 procent med investeringer med en tilbagebetalingstid på tre år, 25 procent via investeringer tjent hjem på fem år og 33 procent via investeringer tjent hjem på ti år.

Læs også: Digitalisering udgør stort grønt potentiale, men det udnyttes ikke i høj nok grad, mener eksperter

”Derfor er det nødvendigt at få gennemgået virksomheden for besparelsespotentialer hurtigst muligt. To til tre dages dedikeret arbejdstid på tværs af ledelse, indkøb og teknisk personale kan bringe virksomhederne langt”, vurderer Knud Aage Iversen, Senior energirådgiver, Dansk IngeniørService, som har foretaget screeningerne sammen med ProjectZero.

Han tilføjer at SMV’ernes organisation og ledelse typisk er fokuseret på andre opgaver end klima. Han peger på områderne ventilation, tomgang- og standby-forbrug samt konvertering til vedvarende energi og fjernvarme som værende nogle af de lavthængende frugter.

Danvoss er en af de store virksomheder, der fremadrettet vil stille krav til deres underleverandører. De oplever selv et stigende pres fra globale kunder, talenter, krav fra EU og fra investorer.

Danfoss understreger dog, at de ønsker at løse klimaudfordringerne i fællesskab og er klar til at samarbejde med de SMV’er, der leverer til dem.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense