Skovrejsningen står stille: Branchen kalder på handling

Ifølge politikerne skal der være 70.000 hektar ny skov i Danmark inden 2030. Spørger man rundt i skovbruget, ryster alle på hovedet.

Foto: 123rf.com

10.02.2025

CSR.dk

Skovrejsningen i Danmark er på sit laveste niveau i mange år. Branchen oplever en nedgang i aktiviteten på 25-50 procent, og planteskolerne holder igen med at producere træer.

I år forventes kun 1.000-1.500 hektar ny skov, hvilket er langt fra det politiske mål om 9.500 hektar i 2025. Selvom politikerne taler om en mangedobling af indsatsen, ser virkeligheden helt anderledes ud.

Projekter sættes på pause, fordi lodsejere stadig afventer støtteordninger, hvilket skaber usikkerhed om efterspørgslen. Den manglende økonomiske sikkerhed får planteskolerne til at tøve med at udvide produktionen.

Planternes korte holdbarhed øger risikoen for overproduktion, hvilket er dyrt for planteskolerne. Derfor tør ingen øge produktionen uden garantier, hvilket betyder, at kapaciteten risikerer at forblive lav i flere år fremover.

’Det kommer slet ikke til at ske’

Den skrantende aktivitet i skovbruget står i stærk kontrast til de politiske aftaler på området.

Et flertal i Folketinget vedtog sidste efterår den grønne trepartsaftale, der blandt andet skal finansiere omkring 9.500 hektar ny skov i 2025. Frem mod 2030 skal bevillingerne øges for at nå målet om 70.000 hektar.

Ifølge Peter Ladegaard Jensen, direktør og indehaver af Johansens Planteskole, er de politiske ambitioner dog urealistiske.

"Det dér politiske mål med 70.000 hektar inden 2030, det ryster alle på hovedet af. Alle i branchen ved, at det ikke kan lade sig gøre. Det ved politikerne også. Det kommer slet ikke til at ske," fastslår han over for Jyllands-Posten.

Selvom planteskolerne har kapacitet til at øge produktionen, er der stadig mange udfordringer. Selv hvis alt går efter planen fra nu af, forventes aktiviteten tidligst at stige i 2027.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup