Skovbrande sender rekordmængder CO2 ud over Europa

Nye tal fra Copernicus viser rekordhøje CO2-udledninger fra skovbrande i Spanien og Portugal. Ifølge eksperter vil de sundhedsskadelige partikler ramme langt ud over brandområderne.

22.09.2025

CSR.dk

Naturbrande i især Spanien og Portugal har denne sommer ført til den største CO2-udledning fra europæiske naturbrande i mindst 23 år. Det viser nye data fra Copernicus, som overvåger klima og luftkvalitet i Europa. De usædvanlige vejrforhold med langvarig tørke og rekordhøje temperaturer har skabt det, forskere betegner som ’perfekt brandvejr’, og resulteret i over én million hektar afbrændt jord på tværs af kontinentet.

Portugal og Spanien står alene for over halvdelen af det samlede areal, der er gået op i flammer. Ifølge DR beskriver den spanske vejrtjeneste, AEMET, sommeren 2024 som den varmeste nogensinde registreret i landet, med en middeltemperatur på 24,2 grader, hvilket er hele 2,1 grader over normalen.

Men det er ikke kun klimaet, der betaler prisen. De enorme mængder røg og partikler i luften har også sundhedsmæssige konsekvenser for både de direkte berørte områder og resten af Europa.

“De fine partikler, som naturbrande kommer med, kan nemlig trænge dybt ind i vores luftveje og blodbaner og forårsage alvorlig sygdom, hvis man ofte indånder dem,” skrev Copernicus ifølge DR.

Et nyt internationalt studie, offentliggjort i Nature, viser desuden, at dødsfald relateret til skovbrande kan stige markant i fremtiden. I et høj-opvarmningsscenarie estimeres det, at antallet af årlige dødsfald forårsaget af brandrøg i USA kan stige med 73 procent frem mod slutningen af århundredet. Selvom analysen er baseret på amerikanske forhold, vurderer forskerne, at mønstret kan overføres globalt.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Biodiversitet og natur

Biodiversitet og ødelæggelse af natur er mindst lige så stor en risiko som klimaforandringer. Men de fleste virksomheder kender ikke deres afhængighed og påvirkning af naturen. Temaet peger i retning af hvordan, den opgave skal løses og viser eksempler fra udvalgte virksomheder.

Relateret indhold

08.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle