Skagerak tilbyder kunder at leje havemøbler

Som en del af en større bæredygtigheds-rejse tilbyder den danske designvirksomhed Skagerak nu møbler på abonnement i næsten hele Europa.

Foto: Skagerak Rent.

19.04.2022

CSR.dk

Lige i tide til foråret bliver Skageraks udlejningsinitiativ tilgængeligt i næsten hele Europa med det formål at forlænge produkternes levetid.

Det skriver Scandinavian MIND.

Har du overvejet at leje dine havemøbler? Det mener designfirmaet Skagerak, at man bør. Det gør det muligt for kunden at skifte møbler regelmæssigt på en mere ansvarlig måde - for at være sikker på, at de passer til haven, eller for at undgå udfordringen med vinteropbevaring.

Skagerak blev grundlagt i Danmark i 1976 og blev B Corp certificeret i 2017, da man også lancerede sit tilbagekøbsinitiativ, Reclassic, hvor man købte sine brugte møbler tilbage, restaurerede dem og satte dem til salg igen.

Global impact manager Mia Møgelgaard forklarer, at deres lejeinitiativ 'Skagerak Rent' først blev introduceret i Danmark for to år siden og i foråret 2022 er udvidet til hele Europa, og at det er et vigtigt skridt for at minimere sit negative fodaftryk.

Læs også: Secondhandmode rammer børsen i Sverige

"Vi ønsker at inspirere forbrugerne til at være brugere: at forlænge levetiden på alt, hvad de bruger, og at sætte ting i omløb. Vi ønsker, at vores møbler holder hele livet og bliver givet videre til et nyt kapitel i en igangværende historie. Skagerak Rent giver folk mulighed for at opleve glæderne ved vores møbler uden at eje dem. På denne måde kan vores produkter genbruges igen og igen," siger hun.

Du kan leje møblerne i minimum tre måneder og så længe du vil, ved at betale et månedligt gebyr, der inkluderer forsikring. Møblerne bliver leveret direkte til dig, og når du ønsker at afslutte din lejeperiode, kommer virksomheden og henter møblerne igen.

Kunderne kan enten leje hele møbelsæt ad gangen eller sammensætte deres eget sæt fra flere forskellige kollektioner. Når lejeperioden slutter, restaurerer Skagerak møblerne, så de er klar til den næste familie. På den måde holdes den bæredygtige bane kørende.

"Vi har også oprettet en pleje- og reparationsside online, hvor vi vejleder vores kunder om den bedst mulige pleje og vedligeholdelse af vores produkter med håb om at inspirere folk til at forlænge deres produkters levetid. Som en globalt opererende virksomhed har vi et ansvar for at levere mere ansvarlige løsninger," afslutter Møgelgaard.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

29.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh har skabt udendørspotter, der kan stå ude hele året rundt

29.10.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Mad & drikke som strategisk bæredygtighedsværktøj på møder og konferencer

28.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus