Scandic indgår samarbejde med Too Good To Go

Scandic og Too Good To Go har indgået et samarbejde, der betyder, at danskerne nu kan hente overskydende mad fra hotelkædens 24 hoteller landet over til en reduceret pris.

Samarbejdet med Scandic er med til at vise, at man ikke kan være hverken for lille eller for stor til at være en del af Too Good To Go. Alle kan være med til at bekæmpe madspild”, siger Henrik Stampe, der er CSO hos Too Good To Go. Foto: Too Good To Go..

01.11.2017

CSR.dk

I fremtiden får danskerne mulighed for at sætte tænderne i maden fra en af Scandics morgenmadsbuffeter i eget hjem og til nedsat pris.

Det skyldes, at Scandic netop har indgået en aftale med virksomheden Too Good To Go, der arbejder for at reducere madspild:

”Det gør ondt på os, hver gang vi bliver nødt til at smide mad ud, som sagtens kunne være blevet spist samme dag. Derfor er vi rigtig glade for nu at kunne tilbyde vores overskudsmad via Too Good To Go”, siger Jens Christian Andersen, der er direktør for Food & Beverage hos Scandic.

Hos Too Good To Go er man også ganske tilfredse med det nye samarbejde:

”Vi er glade for at have alle med – det gælder både den lille café, de store supermarkedskæder og nu også en af de mest kendte hotelkæder. Samarbejdet med Scandic er med til at vise, at man ikke kan være hverken for lille eller for stor til at være en del af Too Good To Go. Alle kan være med til at bekæmpe madspild”, siger Henrik Stampe, der er CSO hos Too Good To Go.

Læs også: "Forretningmodellen skal vendes om, hvis vi skal bekæmpe madspild seriøst"

Samarbejde er led i en større strategi
For Scandic er den nye aftale et led i en større strategi om at reducere madspildet hos alle kædens hoteller:

”Madspild er meget højt på vores agenda. Inden for hotel- og restaurationsbranchen er vi allerede længst fremme, og dette tiltag er ét af flere, der skal være med til at reducere madspildet i vores køkkener. Det giver mening på alle måder, både økonomisk, socialt og for klimaet”, siger Jens Christian Andersen.

Scandic Aarhus City blev som det første Scandic hotel i Danmark en del af Too Good To Go den 14. februar 2017. Den generelle aftale for hele Scandic trådte i kraft den 15. september.

Samarbejdet har allerede resulteret i, at mere end 1.500 måltider er blevet hentet via appen, hvilket svarer til, at 1.845 kilo mad er blevet reddet fra skraldespanden.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.06.2026CSR.dk

Hos Flügger er 9 ud af 10 solgte spande maling miljømærkede

24.06.2026CSR.dk

Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

CSR.dk

Hos Flügger er 9 ud af 10 solgte spande maling miljømærkede

CSR.dk

Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn