SAS og Airbus sammen om forskning i el- og hybridfly

Der skal opbygges mere viden om muligheder og udfordringer omkring brugen af elektriske og hybridfly i kommerciel drift, mener SAS og Airbus, der derfor har indgået en aftale om 1½ års samarbejde på området.

Samarbejdet mellem SAS og Airbus har ikke et konkret fly på tegnebrættet, men skal i stedet undersøge muligheder og udfordringer omkring det at få flyene til at fungere i kommerciel drift. Illustration: Airbus.

27.05.2019

CSR.dk

CO2-udslippet fra selve hovedproduktet, flyvningerne, er dog stadig industriens centrale hovedpine, så for at fremme udviklingen af renere luftbårne transportformer, har SAS indgået en aftale med den franske flyproducent Airbus om et research-projekt, der skal se nærmere på el- og hybridfly, hvilket sidstnævnte allerede arbejder med.

Mere præcist skal samarbejdet, der starter her i juni og løber frem til udgangen af 2020, undersøge muligheder og udfordringer samt krav til økosystemer og infrastruktur i forbindelse med at anvende elektriske og hybridfly i kommerciel drift.

”Vi er stolte af vores ambitiøse bæredygtighedsarbejde og er nu tilfredse med, at Airbus har valgt SAS som partner til dette kommen projekt. Hvis det her bliver en realitet, vil det revolutionere udledningerne”, siger CEO for SAS, Rickard Gustafson.

Fly skal fungere i drift
Ifølge det Memorandum of Understanding (MoU), som de to parter har underskrevet, vil man udbygge den viden, der er nødvendig for at gøre de mere klimavenlige fly tilgængelige i stor skala. Til det formål omfatter projektet fem ’arbejdspakker’, der fokuserer på at analysere behovet for infrastruktur på landjorden og opladning i forhold til rækkevidde, ressourcer, tid og plads i lufthavnene.

Fra Airbus’ side blev MoU’et signeret af Chief Technology Officer Grazia Vittadini, og hun ser frem til at de to partnere kan ”Trække på vores respektive ekspertiser for at udforske potentialet i hybrid-elektriske fremdriftsmuligheder i vores luftfartsøkosystem”.

Overfor det norske Teknisk Ukeblad tilføjer hun desuden, at netop det at få flyene til at virke på længere sigt er afgørende for samarbejdet: ”Det er ikke nok at udvikle nye fly, vi skal også være i stand til at have dem i drift”, som hun siger til tu.no.

Udover forskningsarbejdet indeholder samarbejdet også en ambition om at involvere en leverandør af vedvarende energi, som SAS gerne vil have helt ud i vingerne, for at sikre reel nuludledningsdrift. Denne multidisciplinære tilgang er valgt ’for bedre at kunne understøtte luftfartens omstilling til bæredygtig energi’, som det hedder.

Hos brancheforeningen Dansk Luftfart, der tidligere i år meldte ud med en ambition om, at sektoren i Danmark skal være CO2-neutral i 2050, understreger branchedirektør Michael Svane, at der er behov for handling på området.

Læs også: Norge vil have elektriske indenrigsfly inden 2040

”Klimasagen skal tages alvorligt. Derfor har vi i branchen sammen med vores medlemmer meldt en klimastrategi med forpligtende mål ud. Det gør vi, fordi vi som branche skal levere et afgørende klimabidrag”, siger han til luftfart.nu.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense