RUC vil uddanne økonomer, der er i stand til at løse klimakrisen

En ny økonomi-uddannelse på Roskilde Universitet skal uddanne kandidater, som ikke blot mestrer den klassiske økonomi, men som også har løsninger på klimaudfordringerne.

27.10.2021

CSR.dk

Roskilde Universitet (RUC) vil uddanne økonomer, der er i stand til at løse klimakrisen.

Det skriver Information.

Økonomerne er vigtige spillere i klimakampen, men nutidens økonomer er ikke klædt godt nok på til at varetage den grønne omstilling, lyder det ofte fra kritikere.

Derfor er RUC i gang med at udvikle en ny uddannelse, der skal uddanne talenter, der ikke bare mestrer den neoklassiske økonomi, men som også er grønne forandringsagenter.

Mange af de modeller, der bruges i dag kan ikke i tilstrækkelig grad bruges i kampen mod klimakrisen, mener Jakob Vestergaard, der er professor ved RUC og en af kræfterne bag den nye uddannelse.

På Aarhus Universitet mener man, at de økonomer der uddannes der fra er mere end kompetente til at løse udfordringer forbundet med den grønne omstilling.

”Det, der er behov for, er, at det bliver dyrere at udlede drivhusgasser, og at give tilskud til udvikling af ny teknologi. Og det kan vi jo sagtens løse med almindelige økonomiske instrumenter”, mener Michael Svarer, professor i nationaløkonomi ved Aarhus Universitet.

Læs også: IMF: Langt flere bæredygtige investeringer er altafgørende

Københavns Universitet har heller ikke tænkt sig at pille ved de klassiske økonomi-modeller, men den grønne omstilling fylder i stigende grad på uddannelsen via blandt andet grønne valgfag.

Økonom Mads Falkenfleth, der har en bachelor i økonomi fra Aarhus Universitet og en kandidat fra Københavns Universitet, mener dog i høj grad, at de to universiteter halter bagud indenfor grøn omstilling. Han er derfor begejstret for RUCs nye uddannelse:

”Der er stort potentiale i, at vi får økonomer, som går meget mere pluralistisk til værks og fokuserer meget mere på det grønne, som RUC skitserer. Jeg håber også, at det her kan være med til at inspirere de gamle økonomiuddannelser til at blive både grønnere og mere pluralistiske”, siger han.

Uddannelsen er endnu ikke endeligt godkendt i Uddannelses- og Forskningsministeriet. Det forventes dog at ske i begyndelsen af det nye år, så de første studerende på uddannelsen kan begynde i sensommeren 2022.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup