RUC vil uddanne økonomer, der er i stand til at løse klimakrisen

En ny økonomi-uddannelse på Roskilde Universitet skal uddanne kandidater, som ikke blot mestrer den klassiske økonomi, men som også har løsninger på klimaudfordringerne.

27.10.2021

CSR.dk

Roskilde Universitet (RUC) vil uddanne økonomer, der er i stand til at løse klimakrisen.

Det skriver Information.

Økonomerne er vigtige spillere i klimakampen, men nutidens økonomer er ikke klædt godt nok på til at varetage den grønne omstilling, lyder det ofte fra kritikere.

Derfor er RUC i gang med at udvikle en ny uddannelse, der skal uddanne talenter, der ikke bare mestrer den neoklassiske økonomi, men som også er grønne forandringsagenter.

Mange af de modeller, der bruges i dag kan ikke i tilstrækkelig grad bruges i kampen mod klimakrisen, mener Jakob Vestergaard, der er professor ved RUC og en af kræfterne bag den nye uddannelse.

På Aarhus Universitet mener man, at de økonomer der uddannes der fra er mere end kompetente til at løse udfordringer forbundet med den grønne omstilling.

”Det, der er behov for, er, at det bliver dyrere at udlede drivhusgasser, og at give tilskud til udvikling af ny teknologi. Og det kan vi jo sagtens løse med almindelige økonomiske instrumenter”, mener Michael Svarer, professor i nationaløkonomi ved Aarhus Universitet.

Læs også: IMF: Langt flere bæredygtige investeringer er altafgørende

Københavns Universitet har heller ikke tænkt sig at pille ved de klassiske økonomi-modeller, men den grønne omstilling fylder i stigende grad på uddannelsen via blandt andet grønne valgfag.

Økonom Mads Falkenfleth, der har en bachelor i økonomi fra Aarhus Universitet og en kandidat fra Københavns Universitet, mener dog i høj grad, at de to universiteter halter bagud indenfor grøn omstilling. Han er derfor begejstret for RUCs nye uddannelse:

”Der er stort potentiale i, at vi får økonomer, som går meget mere pluralistisk til værks og fokuserer meget mere på det grønne, som RUC skitserer. Jeg håber også, at det her kan være med til at inspirere de gamle økonomiuddannelser til at blive både grønnere og mere pluralistiske”, siger han.

Uddannelsen er endnu ikke endeligt godkendt i Uddannelses- og Forskningsministeriet. Det forventes dog at ske i begyndelsen af det nye år, så de første studerende på uddannelsen kan begynde i sensommeren 2022.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom