Royal Unibrew åbner solcellepark i Faxe

Royal Unibrew åbnede fredag en solcellepark i Faxe med deltagelse af borgmester og lokalpolitikere fra Faxe Kommune, erhvervsaktører og medarbejdere. Parken er den største af sin slags i Danmark og er en del af Royal Unibrews 2025-målsætning om en CO2-neutral produktion.

Solcelleparken forventes at produceres 12 gigawatt timer strøm om året - det dækker omkring 40 procent af bryggeriets elforbrug i Faxe. Foto: Royal Unibrew. .

05.06.2023

CSR.dk

Solen skinnede, da Royal Unibrews solcellepark officielt blev indviet fredag. Knap to år efter daværende erhvervsminister Simon Kollerup tog første spadestik til solcelleparken på den 14 hektar store mark nær produktionsanlægget i Faxe, er parken nu i drift og forsyner Faxe-produktionen med vedvarende energi.

Solcelleparken er den største privatejede park i Danmark beregnet til eget forbrug, hvor strømmen anvendes, populært sagt, 'bag måleren'.

Læs også: Egen solcellepark skal dække hele Legos strømforbrug

”Som en stor produktionsvirksomhed og Danmarks næststørste drikkevarevirksomhed har vi et ansvar for at bidrage til den grønne omstilling. Vi har investeret massivt i etableringen af solcelleparken i Faxe, da vi mener, det er nødvendigt for at sikre en grønnere fremtid, hvor fossile brændsler fylder mindre,” fortæller Lars Vestergaard, CFO i Royal Unibrew.

"Med solcelleparken reducerer vi vores CO2-udledninger fra produktionen og bevæger os dermed tættere vores klimamål om 100 procent CO2-neutralitet i vores produktion i 2025.”

Grøn strøm til produktion af drikkevarer
Solcelleparken forventes at producere 12 gigawatt timer grøn strøm om året, som vil dække cirka 40 procent af Royal Unibrews årlige elforbrug i produktionen i Faxe. Den samlede produktion svarer til ca. 3.200 parcelhuses årlige energiforbrug.

På solskinsdage genererer solcellerne mere el, end Royal Unibrew umiddelbart kan bruge. Overskudsproduktionen sender virksomheden for nuværende på elnettet.

Læs også: Massivt solcelleanlæg skal monteres på taget af Bella Center

”Vi kigger lige nu ind i mulighederne for at oplagre overproduktion, så vi kan udnytte det fulde potentiale af den vedvarende energi fra solcelleparken,” fortæller Henriette Øllgaard, bæredygtighedsdirektør i Royal Unibrew.

Solcelleparken er opført af BeGreen, som udvikler, opfører og driver storskala solcelleparker. BeGreen og Royal Unibrew deler ambitionen om at bidrage aktivt til den grønne omstilling.

”Det er BeGreens vigtigste formål at medvirke væsentligt til den grønne omstilling. Samtidig ønsker vi også at gøre en positiv forskel i vores lokalområde. Derfor er samarbejdet med Royal Unibrew et indlysende valg. Sammen kan vi nedbringe CO2-aftrykket og gøre både øllen, sodavanden og klimaet meget grønnere”, lyder det fra Anders Dolmer, ledende partner i BeGreen.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense