Reportage fra Building Green: Følelser kan gøre en forskel for de klimavenlige byer

På sidste uges Building Green-messe i Forum talte CSR.dk med den østrigske stjernearkitekt Chris Precht om værdien af følelser i arkitekturen, og det at skabe et nyt mindset omkring klimaet. Lasse Lind fra GXN og Mia Manghezi fra PensionDanmark gav deres besyv med på hans tanker.

08.11.2019

Anders Kampmann, CSR.dk

Chris Precht var blandt hovedtalerne på årets Building Green i København. Foto: Anders Kampmann.

Hvordan kan fremtidens byer bidrage til at opfylde målene i Parisaftalen? Det spurgte CSR.dk den østrigske stjernearkitekt Chris Precht om på sidste uges Building Green-messe i Forum, hvor han var blandt hovedtalerne. Svaret i høj grad om følelser, der i Prechts øjne har stor værdi i arkitekturen.

Hvordan ser vi så på det herhjemme? Det har vi efterfølgende talt om med en ven af huset, nemlig Lasse Lind, der er arkitekt hos GXN og var med i vores podcast om fremtiden for bæredygtigt byggeri i december sidste år.

Og så skal tankerne jo også ud i virkeligheden. Det skal ikke mindst ske via de store bygherrer, som PensionDanmark, der som investor i milliardklassen har bæredygtigt byggeri højt på dagsordenen, må siges at høre til blandt. Vi talte med projektudviklingsdirektør Mia Manghezi om, hvordan de forholder sig til disse lidt svært målbare elementer.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: nyt fra byggebranchen

Byggesektoren er central i forhold til håndtering af klimakrisen. Hvad sker der i branchen i 2019? 

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Ny teknologi og dyrere billetter skal få luftfartens klimabelastning ned

CSR.dk

Værktøjer til at håndtere neurodiversitet under udvikling

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn