Rekordomsætning hos Røde Kors: Tydeligt, at klimahensyn fylder meget hos forbrugerne

Aldrig før har Røde Kors-butikkerne samlet solgt for så mange penge som i 2022, som dermed både sætter rekord på omsætning og på indtjening. ”Markedet for genbrug er i rivende udvikling,” siger chef for Røde Kors Genbrug, Tina Donnerborg.

På bundlinjen har Røde Kors opnået en indtjening på 100 millioner kroner. Foto: Røde Kors/Miriam Nielsen..

18.04.2023

CSR.dk

Skal vi have nyt, ser vi først, om ikke varen kan findes brugt. Det er tilsyneladende forbrugertendensen hos rigtig mange af os – en tendens, som sikrer Røde Kors Genbrug en rekordomsætning sidste år.

I 2022 blev der nemlig omsat for 281 millioner kroner i Røde Kors’ i alt 255 genbrugsbutikker fordelt over hele landet. Det er en stigning på 27 procent fra året før og den højeste omsætning nogensinde i Røde Kors’ genbrugshistorie.

Læs også: Sluk for strømmen og doner: Initiativ sikrer Røde Kors tocifret millionbeløb

På bundlinjen betyder det en indtjening på 100 millioner kroner, hvilket er 52 procent højere end i 2021.

”Tallene viser, at vores frivillige i butikkerne arbejder hårdt og målrettet for at sikre kunderne en god købsoplevelse, så de har lyst til at komme igen og igen. Og så betyder en større indtjening også, at vi kan støtte endnu flere nødhjælps- og sociale indsatser både i Danmark og internationalt, hvilket er kernen i Røde Kors’ arbejde. Vi ved, at det også betyder meget for kunderne, at det er det arbejde, de er med til at støtte, når de handler genbrug hos Røde Kors,” siger Tina Donnerborg, som er chef for Røde Kors Genbrug.

Tilpasser sig efterspørgslen
Hun vurderer, at det især er klimahensynet, som gør, at flere køber brugt først. Væksten i omsætningen er nemlig stort set den samme over hele året og viser ingen udsving, der kan tilskrives inflationen i andet halvår af 2022.

”Omsætningen er steget lige så meget i januar og februar sidste år som i oktober og november, hvor inflation og generelle prisstigninger virkelig kunne mærkes. Det er tydeligt, at vi er i en tid, hvor miljøhensyn og klimabevidsthed vejer tungt, når forbrugerne skal træffe valg,” siger Tina Donnerborg.

Hun mener også, at genbrug er kommet for at blive, og hun forventer yderligere stigning i omsætningen de kommende år.

Læs også: Røde Kors vil være en del af løsningen på klimakrisen

”For flere og flere er genbrug blevet førstevalg, og ude i butikkerne oplever vi også, at kundegruppen spænder bredere end for blot nogle år siden”, siger Tina Donnerborg og fremhæver Røde Kors-butikkernes evne til at omstille sig og tilpasse sig den efterspørgsel, der løbende kommer fra kunderne.

Det kan være i forhold til eksempelvis byggematerialer, hvor flere afdelinger nu også sælger byggegenbrug. Derudover åbner Røde Kors Genbrug en webshop 1. maj, som skal gøre jagten på genbrugsguld tilgængelig for alle, uanset hvor i landet, man bor, og hvornår man har tid til at handle.

”Markedet for genbrug er i rivende udvikling, og der er ingen vej tilbage – heldigvis,” siger Tina Donnerborg.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

16.04.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøret

Formålet med dette kursus er at give dig en indføring i de centrale og praktisk vigtigste miljøregler og disses indbyrdes samspil.

Dato

21.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V