Regeringen sender trecifret millionbeløb til landets erhvervsuddannelser

Som et særtilskud afsætter regeringen 100 millioner kroner til de tekniske erhvervsuddannelser og landbrugsuddannelserne. Pengene skal særligt give skolerne mulighed for at investere i udstyr, der kan bruges i den grønne omstilling.

”Erhvervsuddannelserne er afgørende for den grønne omstilling," fortæller børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye. Foto: 123rf.com.

28.11.2023

CSR.dk

Danmarks tekniske erhvervsuddannelser og landbrugsuddannelsen uddanner hvert år faglært arbejdskraft til flere af de områder, der vurderes at være særligt centrale for opfyldelse af Danmarks klimamål, herunder byggeri-, industri- og landbrugssektoren.

Men det går også stærkt med den teknologiske udvikling og klimakrisen. Derfor har regeringen som et ét-årigt særtilskud afsat 100 millioner kroner til uddannelserne i 2023. 

Læs også: Grøn omstilling påvirker unges valg af studie og karriere

”Erhvervsuddannelserne er afgørende for den grønne omstilling. Og vi har brug for, at vores uddannelser understøtter de krav, vores ambitioner for klimaet sætter. Derfor er jeg glad for, at regeringen allerede i 2023 kan give erhvervsskolerne en økonomisk håndsrækning, som gør det muligt for skolerne at sætte gang i investeringer i nyt udstyr og teknologi, som kan understøtte den grønne omstilling,” siger børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye.

Midlerne kommer fra den reserve, som er afsat til etableringen af klimaerhvervsskoler, som der ikke længere er politisk flertal for. 

Ifølge Børne- og Undervisningsministeriet vil regeringen senere melde ud om den videre proces omkring etablering af klimaerhvervsskoler.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg