Regeringen indgår aftale med World Economic Forum

Med den nye aftale mellem regeringen og WEF skal både private og virksomheder i Danmark rustes til at håndtere den hastige teknologiske udvikling, lyder det fra Lars Løkke Rasmussen (V).

I sidste uge rejse både statsoverhoveder, ledene erhvervsfolk og andre kendisser til den schweiziske by Davos for at deltage i World Economic Forums årlige møde. Arkivfoto..

30.01.2018

CSR.dk

Fremover får Danmark direkte adgang til hjerne- og analysekraft samt et globalt netværk i særklasse. Sådan lyder en del af den aftale, som regeringen indgik med World Economic Forum (WEF) i Davos i sidste uge:

”Aftalen viser, at Danmark tager ansvaret på sig inden for de vigtige globale dagsordener”, siger Lars Løkke Rasmussen (V) til Berlingske.

Ifølge den nye aftale skal regeringen og WEF især arbejde sammen på to felter: Det ene omhandler, hvordan Danmark udnytter mulighederne i digitaliseringen og den teknologiske udvikling, der undertiden også kaldes for den fjerde industrielle revolution.

Læs også: WEF-pris til Hollywoodstjerne: DiCaprio taler for grøn energi

Her vil Danmark kunne trække på eksperter fra WEF’s Center for the Fourth Industrial Revolution, i San Francisco, som skal hjælpe med af fokusere på udviklingen af Internet of Things (IoT), bioteknologi og forskning i nye typer medicin.

Vil beskytte sig mod teknologiens skyggesider
Det andet felt, der er omfattet af den nye samarbejdsaftale, handler om at beskytte sig mod nogle af teknologiens skyggesider, herunder manglen på databeskyttelse, cyber-angreb og etiske udfordringer ved anvendelsen af kunstig intelligens:

”Samarbejdet skal også lægge grunden til de værn, som vi skal opstille om os selv i den nye digitale verden. Vi skal for eksempel beskytte de store mængder data, der ligger om os alle sammen på nettet, og vi skal værne os mod hacking. Samtidig skal vi have ambitioner og redskaber til at høste frugterne af, at big data, kunstig intelligens og førerløse biler giver helt nye muligheder”, siger Lars Løkke Rasmussen til Berlingske.

Ifølge Finansministeriet er det første gang, at World Economic Forum indgår en så omfattende og ambitiøs samarbejdsaftale med et europæisk land.

Læs også: Ligestilling og cirkulær økonomi på menuen i Davos

Aftalen skal blandt andet understrege Danmarks styrkeposition i forhold til at sikre en omstillingsparat økonomi, samt det vigtige arbejde med at fremme bæredygtig udvikling og grøn omstilling, fortæller finansminister Kristian Jensen (V):

”Aftalen viser, at Danmark internationalt bliver betragtet som et foregangsland i forhold til den måde, vi har indrettet vores samfund og økonomiske model på. Og både danske virksomheder og myndigheder har meget at byde ind med til løsningerne af de globale udfordringer, som også World Economic Forum prioriterer højt".

Vil engagere WEF i grønt og globalt fremstød
Med den nye aftale forsøger Lars Løkke Rasmussen også at engagere WEF i et grønt globalt fremstød, som han igangsatte tilbage i efteråret, da han var med til åbningen af FNs generalforsamling i New York.

Her var han med til at samle en række lande under sloganet P4G (Partnering for Green Growth and the Global Goals 2030), der sammen skal gøre en ekstra indsats for, at FN når de 17 verdensmål for en bæredygtig udvikling i 2030.

For at det skal blive en realitet, skal der etableres offentlig-private partnerskaber mellem regeringer, byer, virksomheder, investorer og civilsamfund, der i fællesskab skal levere løsninger på en række af udviklingslandenes udfordringer inden for energi, vand, cirkulær økonomi, fødevarer og landbrug:

”Med aftalen inviterer jeg WEF til at blive partner i P4G. Det gør jeg, fordi vi deler den opfattelse, at vi kun kan nå verdensmålene gennem partnerskaber mellem det private og det offentlige. Vi kan ikke løse verdens problemer hver for sig”, siger Lars Løkke Rasmussen til Berlingske.

Læs også: Verdensordenen trues af klimakatastrofer og cyberangreb

Store muligheder for dansk erhvervsliv
Herhjemme er det organisationen State of Green, der skal koordinere de danske interesser inden for P4G. Her er man så småt i gang med at teste de første idéer:

”Virksomheder som Grundfos, Danfoss, Novo, Novozymes og Vestas er meget positive over for P4G-initiativet. Og jeg er overbevist om, at der ligger store muligheder for dansk erhvervsliv, universitetsverdenen og NGOerne i de nye partnerskaber”, siger direktør Finn Mortensen fra State of Green til Berlingske.

- EL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online