Realdania og Miljøministeriet til kamp mod oversvømmelser

Stormflod og stigende havvand truer de danske kystbyer. Dét vil Realdania og Miljø- og fødevareministeriet forhindre og indgår derfor et nyt partnerskab, som skal hjælpe kommunerne.

Det kan koste de danske kommuner dyrt, hvis de bliver udsat for stigende vandmasser. Men fremover vil Realdania og Ministeriet give økonomisk støtte og rådgivning til de udsatte byer. Arkivfoto. .

22.08.2018

CSR.dk

Store mængder regn, blæsevejr og stigende havvand truer de danske byer og efterlader en potentiel milliardregning til kommunerne.

Men nu lancerer Realdania og Miljø- og fødevareministeriet et partnerskab, som skal støtte kommunerne og hjælpe dem med at udvikle byområder, så de bliver bedre rustet til at håndtere de stigende vandmængder, skriver danskekommuner.dk.

”Vi må både tænke nyt og handle nu, hvis vi skal have en chance for at fremtidssikre vores byer mod klimaforandringerne. Derfor er jeg meget glad for den aftale, vi har indgået med Realdania, hvor vi sammen både står klar med solid faglig viden og en pose penge. Det giver kommunerne hjælp i kampen mod stigende vandmasser, samtidig med at vi får sikrere, grønnere og mere bæredygtige byer”, siger miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen (V).

Læs også: Regeringen skylder 450 millioner kroner i global, bæredygtig udvikling 

Aftalen giver kommunerne mulighed for at søge både rådgivning og penge gennem partnerskabet.

Kystdirektoratet skal stå for vejledningen, mens pengene til fysiske projekter bliver leveret af Realdania.

”Der ligger en stor, fælles samfundsudfordring i at sikre og beskytte byerne mod havvandsstigninger og stormfloder, som kræver samarbejde mellem mange parter. Hvis der ikke gøres noget for at beskytte byerne i de kommende år, vil de estimerede skader stige til cirka 43 milliarder kroner om året, hvis vi regner 100 år frem i tiden til år 2117. Det viser en beregning, som COWI har udarbejdet for os. Vi håber, at samarbejdet kan bidrage til, at der bliver udviklet ideer og nytænkende løsninger, så vi i fællesskab kan styrke indsatsen”, siger administrerende direktør i Realdania, Jesper Nygård.

Foreningen har afsat op til 60 millioner kroner, som skal fordeles på op til 20 projekter.

Målgruppen for partnerskabets støtte er primært kommunale projekter. Og i løbet af efteråret vil rammerne for at modtage støtte blive udviklet, inden de endeligt offentliggøres i starten 2019, skriver danskekommuner.dk.

- JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.09.2026CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn