Rapport kritiserer DHL i Sydamerika

Ifølge en ny rapport bryder logistikgiganten DHL systematisk både sine egne og internationale regler, når det kommer til behandlingen af medarbejderne i tre latinamerikanske lande.

DHL er under hårde anklager i forbindelse med forholdene for selskabets medarbejdere i Latinamerika. Foto: DHL Group..

07.03.2016

CSR.dk

Den tysk-baserede multinationale logistikmastodont DHL bliver udsat for hård kritik i en ny rapport, der anklager selskabet for ’systematisk’ at bryde såvel egne som internationale regler når det kommer til forhold og rettigheder for medarbejdere i tre lande i Latinamerika, skriver SupplyChain 24/7.

Læs også: Nyt bæredygtighedskodeks fra H&M

Rapporten, Breaking the Code, er forfattet af Dr. Victor Figueroa Clark fra London School of Economics og dokumenterer en stribe tilfælde I Chile, Colombia og Panama, hvor lokale DHL-ansatte på forskellig vis er blevet misbrugt og udnyttet i arbejdsmedfør.

Blandt rapportens afsløringer kan nævnes:

  • Historien om en kvindelig ansat ved DHL i Chile, der kom alvorligt til skade under arbejdet pga. mangelfuld oplæring, og fordi hendes manager ”… krævede, at jeg som 48-årig kvinde udførte det samme arbejde som en 28-30-årig mand.”
  • Sagen om 42 andre DHL-medarbejdere, ligeledes i Chile, der blev fyret for at melde en strejke, og en lokal DHL-repræsentant, der fortalte fagforeningspræsidenten at han var "blevet bedt fra udlandet om at fyre ham".
  • Fortællingen om en ansat ved DHL i Colombia, der meldte sig ind i den lokale fagforening, kun for at se sin søn blive fyret på baggrund af en kundeklage, DHL senere medgav var falsk.

”DHL’s Code of Conduct burde gøre dem til en bannerfører for god opførsel i Latinamerika, men beviserne fra de arbejdere, jeg har interviewet i forbindelse med min rapport, tegner desværre et meget anderledes billede. De gentagne, hyppige og fagforeningsbekæmpende tiltag, rapporten beskriver, er svære at tolke som andet end en firmapolitik, der kommer fra virksomhedens hjerte i Tyskland”, siger Dr. Clark til SupplyChain 24/7, og bliver bakket op af generalsekretær for International Trade Union Confederation, Sharan Burrow:

”DHL er blevet luret. Nu har vi beviser for, at de bryder deres egen, meget promoverede code of conduct - og at ledelsen i Bonn er klar over det. Mennesker i Tyskland og verden over vil blive chokerede over, at en så vigtig tysk virksomhed behandler sine ansatte på denne afskyelige måde. Det er på tide, at DHL får orden i sine sager”, siger hun.

DHL har en code of conduct (CoC), der blandt andet inddrager principper om organisationsfrihed som fastsat af ILO, men som ifølge rapporten imidlertid ikke er implementeret i de tre nævnte lande, og det efterlader med rapportens ord kun to mulige konklusioner:

Enten en systematisk ignorering af DHL’s egen CoC, der stammer direkte fra hovedkvarteret i Tyskland, eller en lokal, anti-fagforeningskultur hos DHL i Latinamerika, som er kendt og stiltiende accepteret i det tyske.

Læs også: Norsk rederibranche vil sikre miljø og arbejdsforhold

Uanset hvad der er tilfældet, så rejser det ”alvorlige spørgsmål om DHL’s ærlighed og ansvarsfølelse i forhold til menneske- og arbejdstagerrettigheder”, og selskabets opfattelse af vigtigheden af ”profit på den ene side og etisk og socialt ansvarlig forretningsførelse på den anden.”

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra DHL Danmark.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.08.2026Dagrofa aps

Sponseret

Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

17.08.2026CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar