Rapport kritiserer DHL i Sydamerika

Ifølge en ny rapport bryder logistikgiganten DHL systematisk både sine egne og internationale regler, når det kommer til behandlingen af medarbejderne i tre latinamerikanske lande.

DHL er under hårde anklager i forbindelse med forholdene for selskabets medarbejdere i Latinamerika. Foto: DHL Group..

07.03.2016

CSR.dk

Den tysk-baserede multinationale logistikmastodont DHL bliver udsat for hård kritik i en ny rapport, der anklager selskabet for ’systematisk’ at bryde såvel egne som internationale regler når det kommer til forhold og rettigheder for medarbejdere i tre lande i Latinamerika, skriver SupplyChain 24/7.

Læs også: Nyt bæredygtighedskodeks fra H&M

Rapporten, Breaking the Code, er forfattet af Dr. Victor Figueroa Clark fra London School of Economics og dokumenterer en stribe tilfælde I Chile, Colombia og Panama, hvor lokale DHL-ansatte på forskellig vis er blevet misbrugt og udnyttet i arbejdsmedfør.

Blandt rapportens afsløringer kan nævnes:

  • Historien om en kvindelig ansat ved DHL i Chile, der kom alvorligt til skade under arbejdet pga. mangelfuld oplæring, og fordi hendes manager ”… krævede, at jeg som 48-årig kvinde udførte det samme arbejde som en 28-30-årig mand.”
  • Sagen om 42 andre DHL-medarbejdere, ligeledes i Chile, der blev fyret for at melde en strejke, og en lokal DHL-repræsentant, der fortalte fagforeningspræsidenten at han var "blevet bedt fra udlandet om at fyre ham".
  • Fortællingen om en ansat ved DHL i Colombia, der meldte sig ind i den lokale fagforening, kun for at se sin søn blive fyret på baggrund af en kundeklage, DHL senere medgav var falsk.

”DHL’s Code of Conduct burde gøre dem til en bannerfører for god opførsel i Latinamerika, men beviserne fra de arbejdere, jeg har interviewet i forbindelse med min rapport, tegner desværre et meget anderledes billede. De gentagne, hyppige og fagforeningsbekæmpende tiltag, rapporten beskriver, er svære at tolke som andet end en firmapolitik, der kommer fra virksomhedens hjerte i Tyskland”, siger Dr. Clark til SupplyChain 24/7, og bliver bakket op af generalsekretær for International Trade Union Confederation, Sharan Burrow:

”DHL er blevet luret. Nu har vi beviser for, at de bryder deres egen, meget promoverede code of conduct - og at ledelsen i Bonn er klar over det. Mennesker i Tyskland og verden over vil blive chokerede over, at en så vigtig tysk virksomhed behandler sine ansatte på denne afskyelige måde. Det er på tide, at DHL får orden i sine sager”, siger hun.

DHL har en code of conduct (CoC), der blandt andet inddrager principper om organisationsfrihed som fastsat af ILO, men som ifølge rapporten imidlertid ikke er implementeret i de tre nævnte lande, og det efterlader med rapportens ord kun to mulige konklusioner:

Enten en systematisk ignorering af DHL’s egen CoC, der stammer direkte fra hovedkvarteret i Tyskland, eller en lokal, anti-fagforeningskultur hos DHL i Latinamerika, som er kendt og stiltiende accepteret i det tyske.

Læs også: Norsk rederibranche vil sikre miljø og arbejdsforhold

Uanset hvad der er tilfældet, så rejser det ”alvorlige spørgsmål om DHL’s ærlighed og ansvarsfølelse i forhold til menneske- og arbejdstagerrettigheder”, og selskabets opfattelse af vigtigheden af ”profit på den ene side og etisk og socialt ansvarlig forretningsførelse på den anden.”

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra DHL Danmark.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

30.01.2026CSR.dk

Gratis arbejdsklausuler skal løfte social ansvarlighed på byggepladserne

28.01.2026CSR.dk

Overraskende svag indsats for menneskerettigheder i finanssektoren

26.01.2026Forenede Service

Sponseret

Sådan passer vi på vores rengøringsassistenters arbejdsmiljø

20.01.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Få guides og vejledning: Sådan fremmer du diversitet og inklusion i din virksomhed

07.01.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

06.01.2026CSR.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 1: Due Diligence

– from commitment to action

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V